Szukaj

Rehabilitacja metodą Vojty

Podziel się
Komentarze0

Rehabilitacja metodą Vojty stanowi dobry sposób leczenia dzieci, u których wykryto porażenie mózgowe. Specjalny program ćwiczeń skonstruowany jest w taki sposób, by maluchy dotknięte chorobą mogły odzyskać utracone fizjologiczne wzorce ruchowe. Rehabilitacja okazuje się być konieczna w przypadku dzieci cierpiących na porażenie mózgowe ze względu na występujące zaburzenia ruchowe.


Rehabilitacja przebiega w dwóch etapach:


1. Pełzanie ruchowe

Dziecko należy położyć na brzuszku tak, by główka obrócona była pod kątem 30°. Następnie podnosimy prawą rączkę, gdy główka zwrócona jest w prawą stronę lub lewą rączkę w odwrotnej sytuacji. W dłoni malca umieszczamy kawałek drewna. Następnie uginamy prawą nóżkę dziecka (gdy główka jest w prawą stronę) i skręcamy ją na zewnątrz. W tym czasie drugą rączkę należy obrócić do wewnątrz i ułożyć ją na stole wzdłuż ciała. Dłoń powinna być otwarta. Kolejno staramy się ugiąć lekko lewą nóżkę dziecka i obrócić ją na zewnątrz.

2. Obrót odruchowy
  • I faza
W fazie tej dziecko należy ułożyć na plecach z główką obróconą o 30°. Następnie należy ułożyć rączki dziecka wzdłuż tułowia, a nóżki wyprostować. Ułożenie takie działa na strefę piersiową, na brodzie oraz powoduje opór przy głowie. Później układamy głowę w pozycji naturalnej. Obręcz barkową obracamy w kierunku ramienia, a miednicę prostujemy. Kolejno należy obrócić miednicę w stronę kończyn dolnych oraz zgiąć staw biodrowy pod kątem 90°. Później zginamy kolana dziecka również pod kątem 90° oraz stopy w sposób grzbietowy.

  • II faza
W tej fazie malucha należy ułożyć na boku. Następnie przedramię dziecka należy zgiąć pod kątem 90°, a obie nóżki w biodrach i kolanach pod kątem 40°. Później układamy głowę w pozycji środkowej, a łopatkę przy kręgosłupie. Zginamy łokieć. Kolejno prostujemy i odwodzimy podudzie na wyprostowanym kolanie, a stopę układamy w ten sposób co w pierwszej fazie. Następnie należy ugiąć ramię dziecka, wyprostować łokieć i odwrócić go na zewnątrz. Nadgarstek powinien się znajdować w pozycji częściowo wyprostowanej. Później udo malca zginamy w biodrze, a kolano uginamy tak, by utworzył się kąt 80°. Stopa ułożona zostaje w pozycji zerowej.
  • III faza
W tej fazie układamy malca w takiej pozycji jak w fazie poprzedniej z tym, że uginamy staw biodrowy i kolanowy pod kątem 90°. Działanie takie sprzyja pobudzaniu reakcji uda.
  • IV faza
Ta faza pomaga dzieciom z obustronnym porażeniem mózgowym wzmacniać reakcje bioder. Sprzyja ona leczeniu skrzywień dolnej części kręgosłupa oraz kręgosłupa lędźwiowego. Dziecko należy ułożyć w ten sam sposób co w fazie trzeciej.

Metoda Vojty jest o tyle dobra, że sprzyja wzmacnianiu mięśni oraz stabilizacji napięcia w różnych grupach mięśni. Wpływa również na odzyskanie fizjologicznego wyprostu kręgosłupa. Poza tym dzięki ćwiczeniom ulepszona zostaje koordynacja procesu pionizacji.

Komentarze do: Rehabilitacja metodą Vojty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz