Szukaj

Matka i córka – inne pokolenie, podobne problemy

Podziel się
Komentarze0

Więź między matką i córką jest niezwykle ważna dla każdej ze stron. Jakość tej relacji zależy jednak od wielu czynników i tak naprawdę kształtuje się przez całe życie. Zbliżający się Dzień Matki to dobra okazja, aby wspólnie zastanowić się, w jakich sytuacjach matka i córka mogą stać się dla siebie wsparciem i najlepszymi partnerkami do rozmów.

Matka i córka – inne pokolenie, podobne problemy


Istnieją różne modele relacji między matką i córką, które nie zawsze muszą opierać się na przyjaźni i partnerstwie. Bywa, że ogromna bliskość przeplata się ze złością i żalem, który spowodowany jest najczęściej  błędnym rozumieniem wzajemnych potrzeb. Dodatkowo, stosunek córki do jej matki uzależniony jest także od etapu życia, na którym obecnie się znajduje. Często obopólne porozumienie między tymi kobietami przychodzi wtedy, gdy córka sama staje się mamą i dostrzega łączące ją z jej matką podobne problemy i obawy, dotyczące chociażby sfery zdrowotnej. Tak to już jest między nami. My matki za bardzo chcemy narzucić córkom swoje podejście do życia, a one za wszelką cenę chcą nam pokazać swoją niezależność i udowodnić, że poradzą sobie bez naszych rad. Moje Drogie, nieważne jednak czy jesteście matkami czy dorosłymi już córkami, musimy nauczyć się rozmawiać ze sobą na wszystkie tematy, słuchać siebie nawzajem i tworzyć warunki do wspólnego rozwiewania własnych wątpliwości. Nie bójmy się przyznawać do swoich słabości. Jest tak wiele spraw, które nas łączą!- komentuje Małgorzata Kalicińska, pisarka, ambasadorka kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Jak kobieta z kobietą

Bez względu na rodzaj relacji łączący matkę z córką, to czy jest ona oparta na partnerstwie czy bardziej tradycyjnych zachowaniach, obie strony muszą darzyć się wzajemnym zaufaniem i być pewne, że w trudnych sytuacjach mogą na siebie liczyć. Przykładów takich sytuacji, gdzie obecność matki jest nieoceniona, można wymieniać wiele, począwszy od pierwszych zawodów miłosnych córki czy pomocy przy dzieciach. Niemniej ważne jest także wsparcie w przypadku dolegliwości zdrowotnych. Zwłaszcza, że każdy etap życia kobiety charakteryzuje się występowaniem różnych problemów ze zdrowiem. Dolegliwością, która może dotknąć kobiety, niezależnie od wieku, jest nietrzymanie moczu (NTM). Problem NTM, stanowi dla wielu pań tematykę bardzo intymną, którą chcą poruszać z najbliższymi osobami. Dlatego kobiety z młodszego pokolenia, które są świadome zachodzących zmian w ich organizmie powinny szukać wsparcia i w naturalny sposób wybierać sojuszników do rozmowy, takich jak mama czy babcia. Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem to okazja do otrzymania wsparcia emocjonalnego, ale także  praktycznych rozwiązań, jak radzić sobie z problemem – tłumaczy prof. Włodzimierz Baranowski, ginekolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”


Jak pielęgnować tę relację?

Warto zadbać o dobre relacje z mamą, bo żadna więź nie przynosi kobiecie takiego wsparcia  i źródła wiedzy, które przekłada się na zrozumienie samych siebie. Jak więc pielęgnować tę relację?

Unikajcie kłótni. W porywie negatywnych emocji łatwo o nieprzemyślane słowa, które na długo zostają w pamięci. Cokolwiek by się działo, pamiętajmy, że córka potrzebuje wsparcia i akceptacji w naszych oczach, a matka zawsze kieruje się miłością i dobrem swojego dziecka. Pielęgnujcie wspólne chwile. Nie wstydźcie się mówić o swoich błędach i przyznawać do winy. Dzięki temu łatwiej będzie łagodzić konflikty.


Rozmawiajcie. Warto, aby córka starała się, jak najwięcej opowiadać mamie o swoim życiu, nawet o tych zwykłych, codziennych sprawach. Obydwu stronom da to poczucie bliskości, a mamie tego, że jest kimś ważnym. Dodatkowo, rozmowa jest kluczowym elementem do poznania potrzeb i rodzaju wsparcia jakiego oczekuje od nas druga osoba szczególnie w przypadku wystąpienia dolegliwości zdrowotnych, takiej jak np. NTM. Potwierdzają to wyniki badania „Między nami kobietami”, przygotowanego na zlecenie marki TENA. Otóż, kobiety jako formę pomocy od osób, które także borykają się z nietrzymaniem moczu, liczyłyby przede wszystkim na przekazanie kontaktu do lekarza, podpowiedzi dotyczących radzenia sobie z problemem na co dzień, jak również informacji na temat sprawdzonych w takich sytuacjach produktów higienicznych. Warto, więc wyniki te potraktować jako wskazówki, które pomogą zdefiniować potrzeby osoby z NTM, np. gdy dolegliwość wystąpi u córki po porodzie.

Spędzajcie razem czas. Każda z Was ma swoje upodobania jeśli chodzi o sposób spędzania wolnego czasu. Warto jednak postawić na wspólnie wykonywaną aktywność fizyczną. Istnieją ćwiczenia, które możecie wykonywać razem niezależnie od kondycji fizycznej i aury za oknem. Specjalną bezpłatną płytę do ćwiczeń mięśni dna miednicy Techniką Pelvicore możecie zamówić pod numerem infolinii 800 60 66 68 lub za pośrednictwem strony www.corewellness.pl.

Dzielcie się doświadczeniami i wiedzą. Nie od dziś wiadomo, że dorosła córka może być dla matki nieocenionym wsparciem w trudniejszych momentach jej życia, a matka jest najlepszym przewodnikiem dla swojego dziecka. Dlatego nie bójmy się rozmawiać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Dodatkowo, młodsze pokolenie zazwyczaj lepiej radzi sobie z wyszukiwaniem ciekawostek i informacji, które mogą być pomocne również w przypadku różnych problemów zdrowotnych. Np. jeśli z dolegliwością NTM boryka się mama, a córka do tej pory nie miała styczności z tym problemem warto, aby poszukała informacji na specjalnie dedykowanych stronach: TENA.pl czy corewellness.pl. Znajdują się tam nie tylko informacje dotyczące problemu, ale również sposoby radzenia sobie z nim na co dzień. Za pośrednictwem strony internetowej można także zamówić materiały edukacyjne, jak i bezpłatne próbki produktów, które można przekazać mamie.

Komentarze do: Matka i córka – inne pokolenie, podobne problemy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz