Szukaj

Karmienie piersią przyczyną próchnicy zębów u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią ma wiele zalet i korzyści dla dziecka, jednak przedłużanie okresu karmienia piersią, znacznie powyżej 24 miesięcy i zbyt duża częstotliwość w ciągu dnia, mają zgubny wpływ na kondycję pierwszych zębów dziecka i zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się ubytków.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie tylko mlekiem matki do szóstego miesiąca życia, następnie wprowadzenie do diety produktów stałych i jednoczesne kontynuowanie karmienia piersią do 2. roku i powyżej.

Poszukiwania wpływu karmienia piersią na uzębienie najmłodszych

Benjamin Chaffee, doktorant na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, wraz z grupą naukowców, szukali związku między przedłużaniem karmienia piersią, a ryzykiem próchnicy i ubytków. W tym celu przeprowadzili sondaż obejmujący 458 dzieci z rodzin o niskich dochodach, zamieszkałych w Porto Alegre w Brazylii. Zbierano dane w trzech momentach życia dzieci - po ukończeniu 6 miesięcy, 12. i 38. U sześciomiesięcznych niemowlaków zliczano liczbę wypitych butelek mleka z piersi i innych płynów, na przykład soków. Przy 12 miesiącu życia, rodzice musieli określić, które z 29 produktów wchodzą w skład diety ich dzieci - owoce, warzywa, ziarna zbóż, mięso, słodycze, frytki, mleko czekoladowe, ciastka, herbatniki, miód, napoje itp.

Dwóch odpowiednio przeszkolonych dentystów monitorowało stan uzębienia dzieci przy każdej wizycie. Około 40% dzieci karmionych mlekiem z piersi między 6 i 24 miesiącem życia miało stwierdzoną próchnicę, a liczba ta zwiększała się do 48% w przypadkach większej częstotliwości i kontynuowania karmienia u dzieci powyżej 2. roku życia.

Źródło próchnicy jest bardziej złożone

Bardzo prawdopodobne, że mleko matki w połączeniu ze zbyt dużą ilością rafinowanego cukru, dostarczanego w powszechnie dostępnej żywności, może się przyczynić do znacznego rozwoju próchnicy u dzieci.

Niezbędne są dalsze badania, by potwierdzić tę hipotezę i wszystkie możliwe powiązania. Jednak analitycy opierają się na wytycznych podanych przez lekarzy stomatologów, które wyraźnie zalecają ograniczenie karmienia piersią po wyrznięciu się pierwszych zębów.

William Bowen, emerytowany profesor z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester, w stanie Nowy Jork, opisuje dwa aspekty karmienia piersią. Pierwszy odnosi się do mleka ludzkiego, które ma zdolność do wywoływania próchnicy zębów, jednak jest ona bardzo znikoma. Drugi aspekt związany jest z fizyczną stroną karmienia piersią, a nawet karmienia butelką i on może być głównym źródłem problemu. Podczas tych dwóch czynności ssania zęby dziecka są pozbawiane ochronnego działania śliny przed bakteriami, co skutkuje zwiększeniem podatności na próchnicę. Wyjątkowo zgubny wpływ ma dodatkowo pozostawienie dziecka przy piersi na całą noc.

Można zapobiegać powstaniu próchnicy

W bardzo łatwy sposób możemy uchronić zęby najmłodszych przed powstawaniem ubytków. Wystarczy usuwać resztki pożywienia z ich zębów i jamy ustnej za pomocą zwilżonej ściereczki lub patyczka higienicznego. Każda metoda usuwania węglowodanów i cukrów z jamy ustnej zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy.

Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca przyprowadzenie dziecka na pierwszą wizytę u dentysty już po pojawieniu się pierwszych zębów i nie później niż do ukończenia pierwszego roku życia.

Komentarze do: Karmienie piersią przyczyną próchnicy zębów u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz