Szukaj

W życiu dziecka: ojciec pełni bardzo ważną funkcję

Podziel się
Komentarze0

Ojcowie pełnią ważną rolę w rozwoju swoich dzieci. Przede wszystkim ojca potrzebują synowie – zarówno jako przykładu jak i czasami osoby do sprzeczek. Ojca potrzebują także kobiety, którym zostawiają oni dużo swobody w działaniu.W przedszkolu często wychowawcą jest kobieta. Gdy dziecko idzie do szkoły, naprawdę rzadko, aby przy tablicy stał nauczyciel – częściej jest to nauczycielka. Dlatego tak ważnym jest męski autorytet w domu.

Ojcowie są dla synów i córek niezbędni w równej mierze, co matki. Jednakże dla synów ojciec jest pierwszym męskim przykładem. Ta funkcja jest ważna nie tylko w okresie dojrzewania.

Ojciec jest ważny już od samego początku

W związku niemowlę powinno rozwijać się przy matce i ojcu – zakładając, że oboje są obecni w tej fazie. Oczywiście często zapracowany ojciec może mieć z tym praktyczny problem.

W pierwszych miesiącach oraz w pierwszych latach życia dziecko i ojciec nie zawsze mogą spędzać wiele czasu razem, gdyż ojciec jest obciążony zawodowo. „Ważniejsza od częstotliwości jest jakość poświęcanego dziecku czasu” – mówi Holger Simonscent, psycholog z Gauting.


Rytuały i wspólne hobby

Ojcowie mogą wiele stracić w fazie niemowlęcej swoich dzieci, mogą jednak później odbudować związek z potomkiem. „Świetną bazą są rytuały, wspólne weekendy oraz wspólne hobby” – mowi Hans-Georg Nelles ze Związku Ojców w Dusseldorfie.

Dzieci uczą się wielu rzeczy zarówno od matek jak i od ojców. „W życiu są strefy, w których ojcowie radzą sobie najlepiej” – zapewnia lekarz.

Wyniki wielu przeprowadzonych badań wskazują, iż dzieci w ciągu pierwszych trzech lat życia, kiedy rozwijają swoją mowę, podczas nauki słów koncentrują się bardziej na tym, co mówią ich ojcowie niż matki.

„W fazie niemowlęcej ważnym jest, aby ojciec zdał sobie sprawę z przejmowania opieki nad dzieckiem” – mówi Simonszent. „Kobieta natomiast powinna zaakceptować to, że ojciec inaczej buduje swój związek z dzieckiem niż ona”.

Wzór i autorytet

Ojciec jest autorytetem w równej mierze zarówno dla syna jak i dla córki. Tylko wszelkie wspólne działania ojca i syna pozwalają dziecku rozwinąć swoją męska tożsamość.

Podczas zabaw z ojcem, syn może poznać swoją siłę. To właśnie z ojcem kłóci się, rywalizuje i konkuruje.

Jeśli dziecko nie ma męskiego autorytetu w domu, szuka go gdzie indziej, np. w filmach czy grach komputerowych, co może być niebezpieczne.Komentarze do: W życiu dziecka: ojciec pełni bardzo ważną funkcję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz