Szukaj

Rozmowa o seksie z nastolatkiem

Podziel się
Komentarze0

Jak wiadomo, nastolatki mają bardzo wiele problemów. Dzieje się tak, za sprawą hormonów, które czasami przejmują kontrolę nad organizmem, zwłaszcza w trudnym okresie dorastania. Często wiąże się to z bardzo impulsywnymi zachowaniami oraz brakiem przemyślanych decyzji.

Rozmowa o seksie z nastolatkiem

Czasami, osoby młode mogą nie zdawać sobie sprawy, co się z nimi dzieje. Z tego też powodu, bardzo ważne jest, aby w odpowiednim momencie, wprowadzić temat seksu. Taka rozmowa, może choć w niewielkim stopniu, pomóc dziecku zrozumieć, co się z nim dzieje, oraz podejmować właściwe decyzje.

Jak rozmowę rozpocząć?

Kiedy rozpoczyna się burza hormonów, rodzic ma obowiązek poinformować dziecko o kilku istotnych sprawach, dotyczących seksu. Nie jest to rozmowa łatwa, jednak niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zdecydowanie najtrudniejsze jest zainicjowanie takiej rozmowy. Rodzic często musi zbierać się na odwagę przez długi okres czasu. Jednak dobrze mieć świadomość, że im dłużej rodzic zwleka, tym dla dziecka gorzej. Warto również pamiętać, że rozmowę taką powinna przeprowadzać odpowiednia osoba. Mianowicie, z dziewczynkami powinny rozmawiać matki, natomiast z chłopcami, ojcowie. Zapobiegnie to dodatkowej dawce zawstydzenia, które spowodowałaby zmiana tej reguły.

Najlepiej, taką rozmowę rozpocząć, od podkreślenia wieku dziecka. Jeżeli rozpoczniemy mówiąc, jaki to nastolatek jest już dorosły, ten z pewnością poczuje się miło podbudowany i chętniej rozpocznie rozmowę z rodzicem. Pojęcie dorosłości jest w tym wieku bardzo drażliwym tematem, tak samo, jak seks, z tego też powodu, dyplomatyczne rozpoczęcie rozmowy jest bardzo ważne.

Absolutnie odradzane, jest przedstawianie problemu seksualności, przy pomocy filmowych, żartobliwych przykładów. Jeżeli rozpoczniemy naszą rozmowę od przytoczenia historii pszczółek lub w podobny sposób, możemy mieć pewność, że nie wyniknie z tego nic dobrego. Dziecko nie podejdzie do sprawy poważnie i zostaniemy wyśmiani, bądź zignorowani. Warto w tym momencie pamiętać, że dzieci bardzo dużo wiedzy w temacie seksu czerpią z Internetu. Z tego też powodu, rozmowa raczej nie wniesie nic nowego, jednak uświadomi dziecku, co jest właściwe, a co właściwe nie jest.

Jakie informacje w rozmowie zawrzeć?

W dzisiejszych czasach, rodzice mają już trochę ułatwione zadanie. Dziwne by było, gdyby dziecko o swojej seksualności, dowiedziało się dopiero w wieku kilkunastu lat, od rodziców. Prawdopodobnie, większość informacji, dotyczące seksu, antykoncepcji i mechanizmów rządzących naszym ciałem, dzieci posiadły już wiele lat temu, czy to na zajęciach edukacji seksualnej w szkole, od lepiej poinformowanej koleżanki, czy też z Internetu. Z jednej strony jest to bardzo wygodne, z drugiej natomiast, rodzice nie mają kontroli nad wiedzą swoich pociech. Niestety, pomimo wysokiej świadomości społecznej, po Internecie, krąży wiele mitów na temat seksu, czy też antykoncepcji. Z tego też powodu rodzic powinien, zweryfikować wiedzę dziecka i w razie czego sprostować pewne informacje.

Jeżeli nawet, nastolatek posiada pakiet dobrych informacji, na temat seksu, rozmowa jest mu nadal bardzo potrzebna. To rodzic, poprzez rozmowę, uświadamia dziecku, co jest dozwolone, a co nie. To rodzic tłumaczy, że popęd seksualny, jest rzeczą normalną i należy się tego wstydzić, tylko nauczyć się nad nim panować. Dzieci takich rozmów potrzebują bardziej, niż nam się wydaje. Coraz częściej słyszy się o 15- a nawet 14-latkach w ciąży. Nie wynika to bynajmniej z nieuświadomienia w jego pojęciu technicznym. Polega to na braku wyznaczonych granic. To właśnie zadanie, należy dla rodziców. Kiedy dziecko, zaczyna być świadome własnej seksualności, zadaniem rodzica jest, uświadomienie mu tego, co jest właściwe, a tego co nie. Chłopiec powinien wiedzieć, że najważniejsze jest szanowanie płci przeciwnej. Natomiast dziewczynka, powinna się dowiedzieć, że musi przede wszystkim mieć szacunek do siebie.

Pomimo faktu, że wiedza ta jest powszechnie dostępna, warto z nastolatkiem jeszcze raz prześledzić temat antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Jest to bardzo ważne, ponieważ, w połączeniu z odpowiednim poglądem na kwestie seksualności, może to zaoszczędzić naszym pociechom w przyszłości wielu problemów. Bardzo ważne jest na przykład, zaznaczenie, że stosunek przerywany, wbrew powszechnie krążącym opiniom, nie zabezpiecza przed ciążą, ani przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taki, oraz wiele innych mitów, może doprowadzić do zbytniej rozwiązłości seksualnej wśród młodzieży, a także do wyniknięcia wielu problemów.

Dziewczynki, są szczególnie zagrożone zajściem w ciążę, co jak wiadomo, w młodym wieku, bardzo komplikuje życie. Natomiast chłopcy, zmagają się z problemami innego typu. Często wstydliwym problemem jest poranna erekcja. Chłopcy nie wiedzą co się dzieje i wstydzą się komukolwiek zwierzyć ze swoich problemów. Zbyt długi stres, związany z niewiedzą, może spowodować poważne zaburzenia. Kolejny problem, pojawia się, jeżeli chłopak, już rozpoczął życie seksualne. W takiej sytuacji, wszystko jest dla niego nowe. Mogą pojawić się liczne problemy. Jeden z nich ma związek z popularną ostatnio kampanią społeczną, dotyczącą przedwczesnego wytrysku. Jeżeli problem, będzie dotyczył młodego chłopaka, może to rzutować na jego życie seksualne w przyszłości. Jeżeli natomiast, chłopak odbędzie rozmowę z ojcem, będzie mógł zwierzyć się ze swoich problemów i dowiedzieć, że wiele z nich jest normalne.

Wiadomo jak, ale kiedy?

Jak więc widać, rozmowy z naszymi pociechami na temat seksualności są bardzo ważne. Każdy taką rozmowę musi odbyć i poinformować dzieci o kilku istotnych kwestiach. Problem, jednak może pojawić się przy wyborze odpowiedniego momentu. Z dzieckiem o seksualności powinno rozmawiać się od najmłodszych lat. Dziewczynka o możliwości wystąpienia miesiączki, powinna zostać poinformowana już w podstawówce. Kiedy natomiast jest najlepszy moment na rozmowę o seksie i antykoncepcji? Nie ma jednego uniwersalnego momentu, na przeprowadzenie tej rozmowy. Powinniśmy obserwować nasze nastoletnie dziecko i wprowadzić ten temat, w momencie gdy zauważymy zainteresowanie płcią przeciwną. Warto jednak pamiętać, że dziś dzieci dorastają szybciej. Z tego też powodu, rozmowy z nastolatkami o seksie są niezbędne i powinny być wprowadzone, jak najwcześniej.

Autor: Joanna Świba

Komentarze do: Rozmowa o seksie z nastolatkiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz