Szukaj

Opieka nad noworodkiem

Podziel się
Komentarze0

Macierzyństwo to najpiękniejsze, co może spotkać kobietę, jednak często towarzyszy temu strach. Jest to w pełni uzasadnione, gdyż młode mamy nie wiedzą czy sobie poradzą, nie mają doświadczenia w zajmowaniu się niemowlętami i boją się, że popełnią błąd. Szczególnie przy pierwszym dziecku pytań i wątpliwości pojawia się mnóstwo: jak kąpać, jak karmić, jak ubierać ...?

Opieka nad noworodkiem

Niewątpliwie opieka nad niemowlęciem jest czasochłonna i wymaga ogromnego poświęcenia, wytrwałości i ostrożności, ale nie jest to zadanie ponad nasze siły. Wokół siebie mamy ludzi, którzy z chęcią nam pomogą i wówczas karmienie, kąpanie czy przewijanie nie wydaje się być takie trudne.

Jak prawidłowo dbać o noworodka?

Często osoby obserwujące młode mamy, które zajmują się swoimi dziećmi, zastanawiają się jak to robią, że bez żadnego doświadczenia tak dobrze potrafią zająć się noworodkami. Nazywa się to instynktem macierzyńskim, który podpowiada młodej mamie co i jak powinna robić nawet jeśli sama nie wierzy w swoje możliwości.

Pierwszą i kluczową sprawą o której należy pamiętać przy opiece nad noworodkiem to sposób w jaki go podnosimy, nosimy i kładziemy. Noworodki mają większą głowę w stosunku do całego ciała, dlatego jego kark i główkę należy podtrzymywać przez okres co najmniej 3 miesięcy po urodzeniu. Dodatkowo drugą ręką powinniśmy trzymać maleństwo za pupę, gdyż w ten sposób podtrzymujemy cały kręgosłup.

Podczas noszenia nasze ruchy powinny być jednocześnie delikatne, ale też pewne i zdecydowane. Gdy kładziemy dziecko, musimy robić to delikatnie i kłaść je nieco bokiem, ponieważ czuje się ono wtedy dużo bezpieczniej gdy ma możliwość obserwowania rzeczy i miejsc które wokół niego się znajdują. Ważne jest zapewnienie maleństwu bezpieczeństwa, dlatego gdy postanawiamy je położyć, najlepiej zrobić to do łóżeczka, bądź wanienki, aby uniknąć niepotrzebnych nieszczęść.

Gdy młode mamy wykąpią, nakarmią i przewiną swoje dziecko, często problemem dla nich staje się płacz dziecka. Nie wiedzą, czy je coś boli, czy zrobiły coś nie tak czy po prostu taka jest kolej rzeczy. Płacz nie zawsze oznacza, że cierpi i o tym należy pamiętać! Często potrzebuje po prostu czułości, a jedynym sposobem w jaki może o tym zakomunikować, jest właśnie płacz. Problemem może być również hałas, bądź temperatura w pokoju. Niemowlęta nie są jeszcze przyzwyczajone do pewnych sytuacji i zjawisk i często manifestują to właśnie poprzez płacz. Jak załagodzić płacz? Przede wszystkim warto ustalić plan dnia, który będzie się powtarzał. W taki sposób dziecku łatwiej będzie się przyzwyczaić do otaczającej go rzeczywistości. Ważne jest, aby niemowlę nie było narażane na bodźce z zewnątrz, takie jak np. hałas. Cisza i spokój spowodują, że i ono będzie spokojniejsze. Okazywanie czułości jest również ważnym elementem. Mimo, że maluch nam tego nie powie, to czuje miłość, jaką jest obdarzany. Uśmiech również pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie. Nie należy zachowywać się przy dziecku nerwowo i gwałtowanie, gdyż zacznie ono postępować tak samo.


Jak prawidłowo karmić noworodka?

Należy pamiętać, że dziecko zje tyle, ile aktualnie potrzebuje. Na początku młode mamy powinny ustalić pory karmienia. Powinno być ich osiem, rozłożonych na całą dobę. Warto od samego początku przyzwyczaić dziecko, jednak jeżeli nie udaje się nam to na początku, nie należy się tym martwić! Każde dziecko z czasem wpadnie w odpowiedni rytm żywienia. Jeżeli niemowlę płacze w nocy właśnie dlatego, że jest głodne to nie powinnyśmy też odmawiać mu jedzenia. Nakarmienie go z pewnością uszczęśliwi zarówno malucha jak i mamę.


Kiedy przewijać noworodka?

Pierwsze o czym warto wiedzieć, to zmiana pieluch. Należy wymieniać je nawet kilkanaście razy dziennie, za każdym razem gdy maluch odda stolec i nie rzadziej jak co trzy godziny. Ważne jest zwracanie szczególnej uwagi, aby nie doszło do odparzeń. Tak więc po ściągnięciu pieluchy konieczne jest również umycie pupy malucha i osuszenie. Wystarczy zwykła woda i mydło, albo specjalny żel do pielęgnacji niemowląt kupiony w aptece. Następnie dobrym pomysłem jest położenie niemowlęcia na brzuchu, jeszcze przed założeniem nowej pieluchy, gdyż świeże powietrze korzystnie wpływa na kondycję skóry.

Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka?

Na początku musimy przygotować rzeczy niezbędne nam do kąpieli noworodka, takie jak mydełka lub żele, oliwki, balsam nawilżający, szczoteczkę do włosów, krem przeciwko oparzeniom, ręcznik, świeżą pieluchę i oczywiście czyste ubranko. Następnym krokiem jest ułożenie pieluchy tetrowej na dnie wanienki i uzupełnienie jej wodą. Należy pamiętać, że w pomieszczeniu w którym kąpane jest dziecko musi być ciepło, a woda powinna wynosić 37 stopni. Gdy rozbierzemy dziecko i postanowimy włożyć je już do wanienki nasze ruchy muszą być pewne i zdecydowane a dziecko trzymane powinno być stabilnie. Niemowlę myjemy delikatnie uważając szczególnie na wszystkie fałdki w skórze. Po kąpieli osuszamy je ręcznikiem i smarujmy oliwką, bądź balsamem.

Jak myć buzię noworodka?

W małej miseczce przygotowujemy sobie wodę i zwilżamy w niej wacik. Następnie od kącika zewnętrznego do wewnętrznego myjemy jedno oczko i zmieniamy wacik, aby umyć drugie. Uszy powinniśmy osuszyć, ale nie możemy wkładać patyczka bezpośrednio do ucha dziecka. Resztę buzi również myjemy zwilżonym wacikiem, a gdy w nosie zalega wydzielina, można wpuścić po kropli soli fizjologicznej do każdej z dziurek i usunąć ją aspiratorem.

Obcinanie paznokci noworodkowi

Potrafią być one po porodzie ostre i długie. Najłatwiej zdecydowanie robić to gdy dziecko śpi. Należy obcinać paznokcie bardzo delikatnie, ale jednocześnie zdecydowanie mocno trzymając nóżkę, bądź rączkę. U rąk na półokrągło, a u stóp na prosto, aby paznokcie nie zaczęły wrastać.

Początki mogą wydawać się trudne, dlatego ważne jest zachowanie cierpliwości i spokoju. Trzeba być przygotowanym na wszystko i otaczać maluszka szczególną troską, a wtedy z  uśmiechem będziemy wspominać nasze pierwsze próby.

Autor:
Sara Guzik

Komentarze do: Opieka nad noworodkiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz