Szukaj

Nieżyt nosa u dzieci jak mu zaradzić?

Podziel się
Komentarze0

Dziecko nie umie sobie samodzielnie poradzić z katarem. Dlatego to bardzo męcząca i uciążliwa dla niego dolegliwość. Nie może jeść, spać, a nawet swobodnie oddychać. Katar, czyli nieżyt nosa, to najczęstsza choroba zapalna występująca u dzieci.


Co to jest katar?

Katar charakteryzuje się obfitą wydzieliną wypełniającą jamy nosa i powodującą jego niedrożność. Dzieci, które mają katar i nie mogą oddychać przez nos, łatwo się przeziębiają, ponieważ do ich płuc dociera zimne i nieoczyszczone powietrze wdychane przez usta. Katar obniża jakość życia każdego dziecka, tym bardziej, im dłużej trwa. Wydzielina śluzowa w nosie pojawia się zazwyczaj przy zakażeniu wirusowym, a śluzowo-ropna o szarym, zielonym lub żółtym zabarwieniu przy zapaleniu bakteryjnym. Dzieci z katarem śpią niespokojnie, często się budzą. Następnego dnia są zmęczone, senne, mniej chętne do zabawy, mają kłopoty z nauką i często są rozdrażnione.

Uciążliwa dolegliwość

U niemowląt, a w szczególności u noworodków, które oddychają niemal wyłącznie przez nos, nawet niewielka ilość wydzieliny w nosie upośledza przyjmowanie pokarmu podczas karmienia piersią. Niemowlęta, które nie mogą swobodnie oddychać przez nos, szybko się męczą i są płaczliwe. Kolejnym następstwem kataru są kłopoty z zasypianiem i wysypianiem się z powodu chrapania, a także zmęczenie i wysychanie błony śluzowej gardła. Katar upośledza rozpoznawanie zapachów, co dodatkowo wzmaga niechęć do przyjmowania pokarmu.

Po pierwsze: higiena małych nosków


Podczas kataru nos wymaga systematycznej dbałości i oczyszczania. Ponieważ dzieci młodsze nie potrafią wydmuchiwać zalegającej w nosie wydzieliny, niezmiernie ważne jest płukanie nosa. Przydatne w zwalczaniu kataru są produkty naturalne zawierające sól morską. Preparaty te mają zastosowanie w każdym rodzaju kataru, a wypłukując bakterie, wirusy, alergeny i zanieczyszczenia ułatwiają oddychanie i przynoszą dziecku ulgę. Roztwór wody morskiej dzięki zawartości cennych pierwiastków jest doskonałym środkiem do pielęgnacji błony śluzowej nosa.


Dlaczego warto stosować roztwór wody morskiej?

Preparaty zawierające sól morską przywracają odpowiednią wilgotność w nosie i odtwarzają fizjologiczne warunki do prawidłowego oddychania, zapobiegając infekcjom górnych dróg oddechowych. Dzięki użyciu wody morskiej dziecko pozbywa się uczucia zatkanego nosa, ciągłego kataru i nieprzyjemnego uczucia suchości w nosie. Płukanie nosa roztworem wody morskiej umożliwia wypłukanie alergenów, skutecznie zmniejsza dolegliwości chorobowe u dzieci z katarem alergicznym. Regularne płukanie nosa oczyszcza go z zalegającej wydzieliny, wpływa na zmniejszenie objawów kataru, poprawia drożność nosa i przywraca swobodne oddychanie. Preparaty zawierające sól morską można stosować kilka razy dziennie przed posiłkami i przed snem. Sposoby aplikacji.

Unikalne rozwiązanie

Na rynku pojawił się nowy produkt zawierający sól morską dla dzieci (Acatar Baby), który charakteryzuje ciekawie rozwiązany system dawkujący preparat. Opakowanie przygotowane jest w ten sposób, że preparat może być podawany donosowo zarówno w formie kropli, jak i aerozolu. U najmłodszych dzieci poniżej 2. r.ż. preparat zalecany jest w formie kropli i można go aplikować, przechylając opakowanie. W ten sposób krople można precyzyjnie odmierzać, co jest bezpieczne i stwarza większy komfort psychiczny troskliwych rodziców.

Małe dzieci preferują postać kropli. Aerozol często wywołuje u nich nieprzyjemne doznania związane z uderzeniem płynu na błonę śluzową nosa. Dzieci starsze chętniej akceptują tę formę podania leku. Roztwory soli morskiej są preparatami nie tylko skutecznymi, lecz przede wszystkim bezpiecznymi i łatwymi w aplikacji. Regularne podawanie preparatu soli morskiej ułatwia oddychanie przez nos, zmniejsza chrapanie i sapanie, zapobiega dłubaniu i krwawieniu z nosa, poprawia węch, barwę głosu, samopoczucie i komfort życia dziecka.

Autorka: dr hab. n. med. Beata Zielnik-Jurkiewicz, ordynator Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie.

Komentarze do: Nieżyt nosa u dzieci jak mu zaradzić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz