Szukaj

Jak wygląda odciąganie pokarmu z piersi matki?

Podziel się
Komentarze0

Podobnie jak do karmienia piersią do odciągania pokarmu należy się odpowiednio przygotować. Często zdarza się, że odciąganie pokarmu jest czynnością konieczną, zwłaszcza w ciągu pierwszych dni od rozpoczęcia karmienia. Pomaga to zapobiegać ewentualnemu zastojowi mleka. Jeżeli chodzi o ilość pokarmu, który należy odciągnąć, to jest to sprawa indywidualna każdej kobiety.


Należy przede wszystkim skupiać się na zmniejszeniu obrzmienia piersi. Po kilku lub kilkunastu dniach w sposób samoistny pojawia się naturalna równowaga pomiędzy tym ile piersi wytwarzają pokarmu, a ile dziecko je. Jakikolwiek występujący wtedy nadmiar mleka wchłaniany zostaje do krwioobiegu.

Regularne ściąganie pokarmu okazuje się być konieczne gdy:

  • nie ma możliwości karmienia dziecka bezpośrednio z piersi
  • dziecko w sposób nieumiejętny wysysa pokarm z piersi
  • w celu zwiększenia ilości pokarmu w sytuacji, gdy dziecko przestaje bądź mało ssie
Sposoby odciągania mleka z piersi

Mleko można odciągnąć w sposób ręczny lub za pomocą specjalnego odciągacza pokarmu. Wyciskanie ręczne okazuje się być jednak bardzo żmudną i powolną czynnością. Jeżeli chodzi o specjalne odciągacze, to na rynku mamy do wyboru odciągacze elektryczne lub ręczne.

Jak odciągać pokarm ręcznie?


By rozpocząć ręczne odciąganie mleka w pierwszej kolejności należy umyć ręce. Następnie przytrzymujemy jedną ręką pierś, a drugą masujemy ją wokoło, gładząc przy tym brodawkę sutkową. W dalszej kolejności należy próbować wyciskać pokarm z brodawki. Najlepiej skupić się na wyczuciu miejsca, w którym znajdują się przewody mleczne, bo tam mleko gromadzi się zanim wydostanie się z piersi. Przewody te często w dotyku przypominają strączki grochu. Należy trzymać kciuk ponad otoczką brodawki sutkowej a palec pod nią, a następnie delikatnie wyciskać pokarm. Nie należy uciskać tylko brodawki sutkowej. Odpowiednim miejscem na gromadzenie pokarmu jest wysterylizowany pojemnik. Wskazane jest wyciskać każdą z piersi przez około 4-5 minut naprzemiennie. Gdy w jednej pokarm ustaje bądź zwalnia, należy przejść do drugiej. Takie odciąganie pokarmu zajmuje około 30 minut. Zabrania się gniecenia piersi, gdyż może to spowodować pękanie kanalików i zatok.


Jak odciągać pokarm odciągaczem pokarmu?


Odciągacze są dostępne w aptekach i sklepach z artykułami dziecięcymi. W sytuacji gdy używamy odciągacza pokarmu, konieczne okazuje się wysterylizowanie sprzętu do gromadzenia mleka. Odciąganie pokarmu za pomocą odciągacza wygląda następująco. Na brodawce sutkowej umieszcza się lejek, który może spełniać rolę uszczelki. Następnie przechodzimy do ssania, które odpowiada za wyssanie pokarmu z piersi do specjalnie do tego przeznaczonej butelki, która jest dołączona do odciągacza. Odciągacze mogą być ręczne bądź napędzane prądem z baterii lub sieci.

W jaki sposób przechowywać odciągnięte mleko?

Taki pokarm może być umieszczany w lodówce do 3 dni. W przypadku gdy zostaje zamrożony można go przechowywać w takim stanie przez 3-6 miesięcy. Najlepiej jest umieszczać pokarm w małych pojemnikach. Nie wolno dodawać świeżego pokarmu do tego uprzednio ściągniętego. Powinno się także wyrzucać całe mleko, które nie zostało wypite przez dziecko podczas karmienia. W sytuacji gdy konieczne okazuje się użycie zamrożonego pokarmu, wystarczy umieścić pojemnik z nim w ciepłej wodzie.

W jakim czasie najlepiej wyciskać pokarm?


Najlepiej robić to w odstępach czasu pomiędzy karmieniami dziecka. Nie należy wyciskać pokarmu bezpośrednio po karmieniu, gdyż może się okazać, że nie nie ma już co odciągać. Podobnie sytuacja wygląda z odciąganiem pokarmu przed karmieniem. Wówczas może się okazać, że dziecko otrzyma niewystarczającą ilość mleka.

Komentarze do: Jak wygląda odciąganie pokarmu z piersi matki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz