Szukaj

Jak rozwijać kreatywność u małego dziecka?

Podziel się
Komentarze1

Każdy rodzic chce, by jego maluch był kreatywny. Jednak większość z nich nie wie w jaki sposób pobudzić twórczość małego dziecka. Oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą wam pobudzić twórczość i kreatywność dziecka już od najmłodszych lat.

Jak rozwijać kreatywność u małego dziecka?


Niech będzie bałagan

Twórczości sprzyja bałagan. Maluchy, które są kreatywne nie powinny być ograniczane przez nadmierny porządek. By maluszki mogły rozwinąć swoją wyobraźnię nie mogą żyć w sterylnym środowisku, gdzie wszystko jest poukładane i ma swoje miejsce. Kiedy maluch się bawi daj sobie spokój ze sprzątaniem. Pozwól mu na odrobinę szaleństwa, na rozwój jego twórczości i kreatywności. Hamowanie twórczości dziecka, ze względu na powstający bałagan, może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Szkrab może zamknąć się, a tym samym unikać twórczych zabaw.


Nie bądź krytykiem

Chcąc rozwinąć kreatywność dziecka niezwykle ważne jest chwalenie jego nawet najmniejszych osiągnięć. Nie krytykuj twórczości dziecka, gdyż w ten sposób możesz go tylko zniechęcić do dalszego tworzenia. Nie martw się, że maluch nie ma dobrego gustu, zapewne z czasem go wykształci. W sytuacji gdy dziecko niekonieczne jest zadowolone ze swojego działa możesz mu poradzić w jaki sposób ulepszyć dzieło. Możesz zachęcić bobasa do ponownej próby, jednak nie zmuszaj go na siłę.


Doszukaj się wartości w gryzmołach


Oglądając dzieła dziecka  zawsze znajdź jakiś szczegół, który ci się spodoba i będziesz mogła to  pochwalić. Znajdź nawet najdrobniejszą rzecz, zestawienie kolorów, za które będziesz mogła pochwalić szkraba. Doceniony bobas będzie miał motywacje i chęć do dalszego tworzenia. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z pochwałami dziecka. Zbyt częste chwalenie może spowodować, że dziecko nie będzie wierzyło w twoje komplementy.


Stań się poważnym kolekcjonerem
Ważne jest, by rodzice doceniali pracę dziecka. W ten sposób wzmacniają w dziecku poczucie własnej wartości i motywują do dalszego działania. Chcąc pokazać maluchowi, że doceniasz jego twórczość zorganizuj dla dziecka galerię jego prac. Możesz je przywiesić w miejscu widocznym dla   gości przebywającego do waszego domu. 

Bardzo fajnym pomysłem jest zabranie prac twojej pociechy do miejsca gdzie pracujesz i zaprezentowanie ich twoim kolegom z pracy. Postaraj się również, by pracę dziecka umieścić w pracy na honorowym miejscu. Wówczas maluch zauważy, że naprawdę doceniasz jego twórczość.Opowiadaj bajki


Opowiadanie bajek również pobudza twórczość małego dziecka. Dlatego postaraj się, by opowiadanie bajek stało się tradycją rodzinną w waszym domu. Pokaż dziecku, że czytanie bajek można czasami zastąpić i samodzielnie opowiadać wymyślone historie. W tym celu na dobranoc kilka razy opowiedz maluszkowi bajkę wymyśloną przez ciebie. Z pewnością, po pewnym czasie szkrab będzie chciał razem z tobą opowiadać historię dopowiadając wymyślone przez siebie wątki, aż sam stworzy własna bajkę. Warto również pobudzić kreatywność dziecka zostawiając otwarte zakończenie, w ten sposób zachęcając szkraba do dokończenia opowiedzianej przez ciebie historyjki.


Parodiowanie standardów


Każdy maluch uwielbia śpiewać piosenki. Ten fakt można wykorzystać do pobudzenia twórczości dziecka. Możesz zachęcić malucha do wspólnego wymyślenia słów piosenki do znanej wam melodii.


Daj twórczy przykład

Dla małego dziecka rodzic jest autorytetem i wzorem do naśladowania. Jeśli więc szkrab będzie widział, że rodzice wykonują różne prace manualne, lubią malować, śpiewać również będzie chciał w taki sposób spędzać swój wolny czas.


Odwiedzaj z dzieckiem przybytki sztuki

Warto już od najmłodszych lat zaznajamiać dziecko ze sztuką. W związku z tym, zabieraj dziecko do galerii i muzeów. W ten sposób wzbudzisz w dziecku zachwyt i zainteresujesz go różnymi dziedzinami sztuki. Warto również zabierać dziecko na różnorakie koncerty, pokazuj mu że istnieją różne gatunki muzyki. W ten sposób sprawisz, że sztuka i kultura będą częścią życia dziecka. Pamiętaj jednak, by zachować umiar i nie wywierać na dziecku zbyt dużej presji.


Nie tylko sztuka

Pamiętaj, że nie tylko kwestia sztuki jest najważniejsza. Maluch może ujawnić swoją twórczość w czasie zabawy w piaskownicy, przebierając się, wycinając różne formy z ciasta. Kreatywność dziecka nie musi się ograniczać tylko i wyłącznie do malowania czy śpiewania.

Komentarze do: Jak rozwijać kreatywność u małego dziecka? (1)

Asia12345
Asia12345 11-04-2014 15:23

Edukacja Teatralna

1

co do przedostatniego akapitu to najbardziej się zgadzam.. W dzisiejszych czasach zapomina się jak ważna jest edukacja teatralna w rozwoju dzieci. Warto chodzić do np. teatrów, zwłaszcza że powstają teatry dla dzieci gdz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze