Szukaj

Woda z kranu a zdrowie - oczyszczanie za pomoca filtrowania

Aż 61%Polaków nie ma zaufania do wody kranowej i deklaruje, że ma z nią jakiś problem. Najczęściej drażni nas stopień jej twardości, a także jej smak, zapach i zawarty w niej chlor. Gotowanie wody niekoniecznie rozwiązuje problemy, jakie mamy z tzw. kranówką, a eksperci radzą, że skutecznym sposobem poradzenia sobie z nimi może być filtrowanie wody.



Mieszkańcy dużych miast boją się kranówki.

Z przeprowadzonego w czerwcu 2009 roku, na zlecenie firmy BRITA przez TNS OBOP, badania opinii publicznej wynika, że na problemy z kranówką częściej wskazują mieszkańcy dużych miast. W im większej miejscowości Polacy mieszkają, tym gorzej oceniają jakość wody kranowej w swoim domu i mniej jej ufają. Na picie wody prosto z kranu decyduje się jedynie co czwarta osoba mieszkająca w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców. Kiedy ponad połowa mieszkańców wsi gasi pragnienie nieprzegotowaną kranówką, mieszkańcy dużych miast uważają, że jedynie przegotowana jest bezpieczna do spożycia.

Nieuzasadniony strach przed kranówką.

Nieufność wobec kranówki wynika często z faktu, że nie podoba nam się jej smak i zapach. Są one pochodną obecnych w wodzie kranowej związków organicznych, służącego do jej uzdatniania chloru lub substancji, które znalazły się w niej w wyniku transportu do naszych domów wodociągiem, tj. jak śladowe ilości metali ciężkich lub osady. Krajowe i unijne przepisy dot. wody pitnej określają dopuszczalne, nieszkodliwe dla zdrowia stężenia wymienionych substancji, których obecność w wodzie kranowej nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

W powszechnym mniemaniu, jeśli woda nieładnie pachnie, wygląda lub smakuje, uważamy, że nie jest ona bezpieczna. To naturalne zachowanie, jednak w przypadku wody kranowej w Polsce, która spełnia normy Światowej Organizacji Zdrowia, nie ma powodów do obaw" - mówi prof. Iwona Wawer z Zakładu Chemii Fizycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. „Chociaż wyczuwamy obecność chloru w wodzie, jego stężenie jest minimalne i nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie - wprost przeciwnie. Jest gwarantem bakteriologicznego bezpieczeństwa wody" - podkreśla prof. Wawer.


Filtrowanie optymalizuje wodę kranową.

Jak wynika z przeprowadzonego na zlecenie firmy BRITA badania opinii publicznej, niemal połowa Polaków uważa, że rozwiąże problemy z wodą kranową gotując ją. Tymczasem eksperci podkreślają, że gotowanie wody nie wpływa na zmianę jej chemicznego składu. Jak podkreśla prof. Iwona Wawer „Jeśli woda jest czysta bakteriologicznie, to jej gotowanie niczego nie da. W ten sposób nie pozbędziemy się śladowych ilości różnych związków chemicznych, które są w niej obecne, bo wytwarza je nasza cywilizacja. Nie ma się co łudzić, że gotując wodę sprawimy, że będzie smaczniejsza".


Skuteczniejszym od gotowania sposobem na poprawę jakości kranówki jest jej filtrowanie. Dzięki swoim właściwościom filtry do wody potrafią niemal w 100% oczyścić wodę kranową z chloru oraz redukują jej tzw. twardość węglowanową, odpowiedzialną za powstawanie tzw. kamienia. Dzięki nim woda kranowa, która spełnia kryteria wody pitnej jest zoptymalizowana pod względem smaku i zapachu, który wpływa na smak i zapach napojów i potraw przygotowanych na jej podstawie. Mieszkańcy Europy, którzy tak jak Polacy wskazują na problemy z wodą kranową, od lat ją filtrują. Jednak w naszym kraju jedynie 11% osób stosuje jakiś system filtrujący, chociaż na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii wodę filtruje 27% gospodarstw domowych, a w Szwajcarii 31%.

W przeciwieństwie do gotowania wody, jej filtrowanie usuwa inne związki, które się w niej znajdują, a co za tym idzie, dzięki filtrowaniu woda lepiej smakuje, lepiej wygląda i lepiej pachnie. Nie ma w niej chloru, pozbawiona jest drobnych zanieczyszczeń organicznych oraz ołowiu i odpowiedzialnych za powstawanie tzw. kamienia związków wapnia i magnezu" - wyjaśnia prof. Wawer, która przyznaje również, że stosuje dzbankowy filtr do wody w swoim mieszkaniu w bloku na warszawskich Stegnach.

Informacje dodatkowe:

BRITA

BRITA to od 40 lat lider w kategorii filtrów do wody. Jest to firma niemiecka, obecna w ponad 60 krajach na całym świecie, a na polskim rynku od 15 lat.
BRITA jest ekspertem w dziedzinie optymalizacji wody kranowej. Produkty konsumenckie BRITA - dzbankowe filtry do wody, są przeznaczone do filtrowania wody kranowej, która spełnia kryteria bezpieczeństwa wody pitnej w gospodarstwach domowych. Powstały z uwagi na problemy z wodą wodociągową, na które skarżą się mieszkańcy przede wszystkim dużych miast. Produkowane przez firmę produkty do filtrowania wody posiadają wiele międzynarodowych certyfikatów jakości.


Prof. Iwona Wawer
Kierownik Zakładu Chemii Fizycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W laboratorium z chemii fizycznej prowadzi ze studentami farmacji badania adsorpcji szkodliwych związków przy wykorzystaniu aktywnego węgla.

Komentarze do: Woda z kranu a zdrowie - oczyszczanie za pomoca filtrowania (1)

Beagle
Beagle 22-05-2010 16:09

A ja piję na razie mineralną

1

Moim zdaniem jakość wody kranowej w Polsce jest niestety marna. Sama stosuję do przygotowywania potraw i napojów wodę mineralną, jednak koszty są ogromne:( Mam jednak zamiar zaprosić do siebie BRITA Testera, który przepr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze