Szukaj

Zdolności matematyczne zależne od wagi?

Otyłość u dzieci wzrosła dramatycznie na przestrzeni ostatnich 40 lat, powodując wiele problemów zdrowotnych. Najnowsze badania naukowców z University of Missouri wykazują sensacyjne powiązanie wagi dziecka z jego osiągnięciami w dziedzinie matematyki."Wyniki pokazują skomplikowane relacje między wagą dzieci a uwarunkowaniami społecznymi, emocjonalnymi, samopoczuciem dziecka, a także wynikami w nauce" - powiedziała Sara Gable, profesor nadzwyczajna w Department of Nutrition and Exercise Physiology.

Gable zbadała ponad 6250 osób z badania Early Childhood Longitudinal Study-Kindergarten Cohort.

Dzieci obserwowano od momentu rozpoczęcia przedszkola do zakończenia edukacji w piątej klasie szkoły podstawowej. W ciągu tych obserwacji, rodzice wraz z nauczycielami pięciokrotnie raportowali rozwój swoich podopiecznych.

W ankietach pojawiały się pytania o sytuację rodzinną, interpersonalne umiejętności dzieci, a także ich samopoczucie. Dodatkowo młodzi pacjenci byli ważni i mierzeni.


W porównaniu z dziećmi, które nigdy nie były otyłe, chłopcy i dziewczęta, których otyłość trwała przez cały okres badań, dużo gorzej wypadali na testach matematycznych.

U chłopców, u których otyłość pojawiła się później niż w trzeciej lub piątej klasie, nie zanotowano różnicy w umiejętnościach liczenia.

Inaczej jednak sytuacja wyglądała u dziewcząt, które wraz z przybieraniem na wadze traciły zdolności prawidłowego liczenia.

Ponadto, dziewczynki, które miały długotrwały problem z otyłością, osiągały gorsze wyniki w nawiązywaniu znajomości czy przyjaźni.

Zarówno u poważnie otyłych chłopców i dziewcząt, zaobserwowano występowanie uczucia smutku, poczucia samotności, a także brak pewności siebie.

Na umiejętności matematyczne wpływał także fakt, że dzieci borykające się z nadwagą były niespokojne i nie potrafiły się skupić na jednej czynności.

"Nasze badanie sugeruje, że otyłość u dzieci, zwłaszcza ta, która utrzymuje się przez cały okres szkoły podstawowej, szkodzi im w rozwijaniu zachowań prospołecznych, powoduje problemy emocjonalne, a także nie pozwala osiągać zbyt wysokich wyników w nauce" - podsumowała Sara Gable.

Komentarze do: Zdolności matematyczne zależne od wagi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz