Szukaj

"Uwaga Nadwaga" – dietetycy alarmują

Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jak wynika ze statystyk, skala problemu jest z roku na rok coraz większa. Z nadwagą walczą już nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci i młodzież.


Dlaczego wciąż tyjemy?

Jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. – Z naszego doświadczenia wynika, że większość osób, które zgłaszają się do dietetyka z problemem nadwagi, nie przestrzega podstawowych zasad zdrowego odżywania.

Zapominamy o regularnym spożywaniu pięciu posiłków dziennie, pijemy zdecydowanie za mało wody mineralnej, chętnie sięgamy po wysokokaloryczne dania. A jeśli chcemy schudnąć, decydujemy się na restrykcyjne diety, niedopasowane do naszego organizmu, a tym samym nieprzynoszące trwałych efektów – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Centrów Naturhouse.

Każda kolejna próba odchudzania powoduje, że trudniej jest nam zrzucić zbędne kilogramy. Z prośbą o pomoc coraz częściej zgłaszamy się do dietetyków, niestety dopiero w chwili, kiedy metody podejmowane na własną rękę zawodzą. – Zdecydowaną większość osób odchudzających się pod okiem dietetyka stanowią kobiety (75-80%). Zauważamy także, że wzrasta liczba mężczyzn, którzy decydują się podjąć walkę z nadwagą.


Do naszych Centrów zgłaszają się także całe rodziny, ponieważ problem otyłości coraz częściej pojawia się również wśród dzieci i nastolatków – dodaje Zofia Urbańczyk z Naturhouse. Błędne przekonanie rodziców o tym, że „z otyłości się wyrasta” oraz brak kontroli nad tym, w jaki sposób odżywia się ich dziecko, tylko potęgują skalę problemu. Brakuje również odpowiedniej edukacji dotyczącej zasad zdrowego odżywiania.

Ogólnopolska inicjatywa Naturhouse

Aby zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowych nawyków żywieniowych i zachęcić Polaków do zmiany nawyków żywieniowych, sieć Centrów Naturhouse zainicjowała ogólnopolską akcję edukacyjną „Uwaga Nadwaga”. W ramach kampanii we wszystkich Centrach Naturhouse można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych połączonych z pomiarami ciała oraz badaniami zawartości tkanki tłuszczowej i wody metabolicznej w organizmie. Każdy, kto odwiedzi placówkę Naturhouse, otrzyma także poradnik zawierający wskazówki żywieniowe.

Chcemy zachęcić Polaków do zadbania o zdrowie własne oraz najbliższych i podjęcia walki z kilogramami. Zapraszamy całe rodziny do naszych Punktów, porada jest bezpłatna, a może okazać się niezwykle pomocna i motywująca do pozytywnych zmian – przekonuje Zofia Urbańczyk z Naturhouse.

Dodatkowo dietetycy Naturhouse przeprowadzają bezpłatne prelekcje na temat zasad zdrowego odżywania w szkołach, przedszkolach i miejscach pracy. Na potrzeby kampanii stworzono również specjalną stronę internetową: www.uwaganadwaga.com, na której można znaleźć m.in.: wskazówki i porady dietetyków, szczegóły dotyczące programu, jak również zapisać się na bezpłatne konsultacje w wybranym Centrum.

Program „Uwaga Nadwaga” został objęty patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Akcja potrwa do końca listopada 2012.

Komentarze do: "Uwaga Nadwaga" – dietetycy alarmują

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz