Szukaj

Utrata wagi prowadzi do redukcji zapalenia

Kobiety, które przeszły menopauzę i cierpią z powodu nadwagi, mają kolejny dobry powód, żeby schudnąć. Albowiem, stwierdzają najnowsze badania, te panie w okresie postmenopauzalnym, które mają nadwagę albo są otyłe, i które straciły co najmniej 5% masy swojego ciała, doświadczyły również znaczącej redukcji markerów zapalenia, jak stwierdzają badacze w artykule opublikowanym w przeglądzie naukowym Cancer Research.Przegląd ten jest wydawany przez amerykańskie stowarzyszenie badań nad rakiem (American Association for Cancer Research).

Zarówno otyłość jak i zapalenie zostały powiązane już z wieloma typami nowotworów, mówi doktor Anne McTiernan, dyrektor jednostki prewencji raka Prevention Center w centrum badań Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle. A to badanie pokazuje, że jeżeli zredukujesz swoją wagę, możesz również zredukować swoje zapalenie.

Kobiety, które wzięły udział w tym badaniu, zostały przypisane do interwencji mającej na celu utratę wagi o 10% w czasie jednorocznego kursu. Zajęcia polegały na konsultacjach dietetycznych oraz (bądź nie) na ćwiczeniach aerobikowych.


Program ten jest więc bardzo łatwo odtwarzalny i dostępny dla wszystkich, stwierdza jeszcze doktor Anne McTiernan. Nie mówimy tutaj o jakiejś drastycznej utracie wagi i o drakońskich dietach.

Badacze w swoich pracach pomierzyli poziomy białka C-reaktywnego, amyloidów A, interleukin-6, leukocytów, a także neutrofilów we krwi 439 kobiet.

Pod koniec jednego roku badania, białko C-reaktywne zostało zredukowane o 36,1% w grupie kobiet, które stosowały jedynie dietę. Natomiast w grupie kobiet, które stosowały zarówno dietę, jak i ćwiczenia fizyczne, poziom proteiny C-reaktywnej spadł aż o 41,7%.

Natomiast, jeżeli chodzi o interleukinę-6, jej poziom spadł o 23,1% w grupie z dietą, a o 24,3% w grupie z dietą i ćwiczeniami.

Doktor Anne McTiernan stwierdziła również, że same ćwiczenia, bez zmiany diety, nie miały wielkiego wpływu na markery zapalenia. Doktor Anne McTiernan konkluduje w ten sposób: nasze badanie pozwala lepiej zrozumieć związek między otyłością i rakiem. I wydaje się, że możemy w sposób bardzo bezpośredni wpłynąć na zapalenie, nie uciekając się do pomocy środków farmaceutycznych.

Komentarze do: Utrata wagi prowadzi do redukcji zapalenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz