Szukaj

Stosunek obwodu talii do wzrostu lepszy niż BMI

Według najnowszych badań przedstawionych na zebraniu naukowym, stosunek obwodu talii do wzrostu jest lepszym wskaźnikiem oceniającym ryzyko wystąpienia choroby serca lub cukrzycy niż BMI.Utrzymanie obwodu talii o wartości mniejszej niż połowa swojego wzrostu może pomóc zwiększyć długość życia u każdego człowieka na świecie - powiedziała Dr Margaret Ashwell, niezależny konsultant i były dyrektor British Nutrition Foundation

Tak więc mężczyzna, który ma 183 cm wzrostu, powinien utrzymać obwód swojej talii poniżej 91 cm, a  obwód talii kobiety mającej 163 cm nie powinien przekraczać 81 cm.

Pomysł wykorzystania stosunku obwodu talii do wzrostu (WHtR) w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń kardiologicznych nie jest nowy, ale kolejne badania coraz bardziej pokazują jego wartość.

Na spotkaniu Ashwell przedstawiła wyniki badania, które analizowało zdrowie 300.000 ludzi i odkryła, że WHtR był w stanie  przewidzieć wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, zawał serca i udary lepiej niż BMI.

BMI (skrót od Body Mass Index) jest szeroko stosowanym miernikiem otyłości. Jest to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Nie bierze jednak pod uwagę rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie.

Tłuszcz brzuszny wpływa na narządy takie jak serce, wątroba i nerki bardziej niekorzystnie niż tłuszcz wokół bioder pod względem ryzyka kardio-metabolicznego.

W zeszłym roku Ashwell wystosowała propozycję zmiany wskaźnika BMI na rzecz WHtR do oceniania ryzyka wystąpień chorób związanych z otyłością.

Zaletą WHtR jest prostota przekazu - obwód talii powinien być co najmniej połowę mniejszy niż wzrost. Jest to znacznie łatwiejsze do zapamiętania niż BMI, gdzie trzeba obliczyć stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu swojego wzrostu w metrach.

Aby zmierzyć obwód talii dokładnie, należy mierzyć w połowie drogi między dolnym żebrem a grzebieniem kości biodrowej (górna część kości miednicy), jest to metoda zalecana przez Światową Organizację Zdrowia, mówi Ashwell.

Komentarze do: Stosunek obwodu talii do wzrostu lepszy niż BMI

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz