Szukaj

Starsze dzieci z nadwagą spalają mniej kalorii niż ich rówieśnicy z wagą prawidłową

Naukowcy udowadniają, że nie ma uniwersalnego wyjaśnienia dla dziecięcej otyłości. Publikacja pochodząca z University of North Carolina School of Medicine ukazuje zaskakującą różnicę w nawykach żywieniowych mających nadwagę dzieci pomiędzy 9 i 17 rokiem życia, w porównaniu do dzieci poniżej 9 roku życia.Młodsi, którzy mają nadwagę albo są otyli, przyjmują więcej kalorii dziennie niż ich rówieśnicy z wagą prawidłową.

Wśród starszych dzieci z nadwagą wzorzec jest odwrotny: konsumują mniej kalorii dziennie niż ich rówieśnicy o zdrowej wadze.

Badacze z University of North Carolina spróbowali wytłumaczyć takie na pozór przeczące zdrowemu rozsądkowi odkrycie.

Doktor Asheley Cockrell Skinner, główny autor pracy opublikowanej 10 września 2012 roku przez „Pediatrics,” powiedziała między innymi: „Dzieci z nadwagą mają tendencję do pozostawania otyłymi”.

Zobacz również:Zdaniem naukowców, dla wielu dzieci otyłość może zacząć się przez objadanie się we wczesnym dzieciństwie. Później dzieci te pozostają otyłe, ale nie jedzą więcej niż ich rówieśnicy z prawidłową wagą.

Jeden z powodów, dla których tak się dzieje, może być taki, iż dzieci z nadwagą są mniej aktywne fizycznie.

Rezultaty badań sugerują również, że należy rozróżnić strategie pomocy otyłym dzieciom z tych dwóch grup wiekowych. Jak powiedziała Skinner: „We wczesnym dzieciństwie interwencje powinny koncentrować się w szczególności na przyjmowaniu kalorii, a wśród dzieci starszych - na zwiększaniu aktywności fizycznej”.

W badaniu Skinner i współautorzy (doktorzy Eliana Perrin i Michael Steiner) opierali się na raportach dietetycznych 19 125 dzieci w wieku 1-17 lat, zebranych pomiędzy 2001 i 2008 rokiem jako część National Health and Nutrition Examination Survey, narodowego programu badań zdrowia Amerykanów.

Naukowcy podzielili wagę na kategorie, przeprowadzili statystyczne analizy, sprawdzili wzajemne oddziaływanie wieku i kategorii wagowych na zużycie kalorii.

Komentarze do: Starsze dzieci z nadwagą spalają mniej kalorii niż ich rówieśnicy z wagą prawidłową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz