Szukaj

Starsze dzieci z nadwagą spalają mniej kalorii niż ich rówieśnicy z wagą prawidłową

Naukowcy udowadniają, że nie ma uniwersalnego wyjaśnienia dla dziecięcej otyłości. Publikacja pochodząca z University of North Carolina School of Medicine ukazuje zaskakującą różnicę w nawykach żywieniowych mających nadwagę dzieci pomiędzy 9 i 17 rokiem życia, w porównaniu do dzieci poniżej 9 roku życia.Młodsi, którzy mają nadwagę albo są otyli, przyjmują więcej kalorii dziennie niż ich rówieśnicy z wagą prawidłową.

Wśród starszych dzieci z nadwagą wzorzec jest odwrotny: konsumują mniej kalorii dziennie niż ich rówieśnicy o zdrowej wadze.

Badacze z University of North Carolina spróbowali wytłumaczyć takie na pozór przeczące zdrowemu rozsądkowi odkrycie.

Doktor Asheley Cockrell Skinner, główny autor pracy opublikowanej 10 września 2012 roku przez „Pediatrics,” powiedziała między innymi: „Dzieci z nadwagą mają tendencję do pozostawania otyłymi”.


Zdaniem naukowców, dla wielu dzieci otyłość może zacząć się przez objadanie się we wczesnym dzieciństwie. Później dzieci te pozostają otyłe, ale nie jedzą więcej niż ich rówieśnicy z prawidłową wagą.

Jeden z powodów, dla których tak się dzieje, może być taki, iż dzieci z nadwagą są mniej aktywne fizycznie.

Rezultaty badań sugerują również, że należy rozróżnić strategie pomocy otyłym dzieciom z tych dwóch grup wiekowych. Jak powiedziała Skinner: „We wczesnym dzieciństwie interwencje powinny koncentrować się w szczególności na przyjmowaniu kalorii, a wśród dzieci starszych - na zwiększaniu aktywności fizycznej”.

W badaniu Skinner i współautorzy (doktorzy Eliana Perrin i Michael Steiner) opierali się na raportach dietetycznych 19 125 dzieci w wieku 1-17 lat, zebranych pomiędzy 2001 i 2008 rokiem jako część National Health and Nutrition Examination Survey, narodowego programu badań zdrowia Amerykanów.

Naukowcy podzielili wagę na kategorie, przeprowadzili statystyczne analizy, sprawdzili wzajemne oddziaływanie wieku i kategorii wagowych na zużycie kalorii.

Komentarze do: Starsze dzieci z nadwagą spalają mniej kalorii niż ich rówieśnicy z wagą prawidłową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz