Szukaj

Sen w oświetlonej sypialni zwiększa ryzyko przybrania na wadze

Spanie w zbyt mocno oświetlonym pomieszczeniu wyraźnie zwiększa ryzyko przybierania na wadze – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Rakiem w Londynie (ICR).

Eksperci Instytutu odkryli, że kobiety – w przypadku których oświetlenie sypialni w nocy pozwalało na zobaczenie drugiej strony pokoju – miały także większy obwód w talii.

Amerykańskie czasopismo American Journal of Epidemiology opublikowało wyniki badania, które objęło 113 tys. kobiet. Zostały one poproszone o ocenę poziomu naświetlenia ich sypialni w nocy.

Odpowiedzi porównano z kilkoma pomiarami otyłości. Okazało się, że wskaźnik masy ciała, pomiary talia-biodra oraz obwód talii były wyższe u kobiet śpiących w mocniej oświetlonych pomieszczeniach.

- W tej bardzo dużej grupie ludzi istnieje związek między działaniem światła w nocy a otyłością i nadwagą. Nie ma jednak wystarczających dowodów na to, że przyciemnienie pokoju spowoduje jakąkolwiek różnicę w masie ciała. Być może istnieje inne wytłumaczenie dla powyższego związku, ale uzyskane wyniki są na tyle nurtujące, iż zachęcają do dalszych badań naukowych w tym kierunku – powiedział BBC prof. Antohony Swerdlow z Instytutu Badań nad Rakiem.

Zegar biologiczny

Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że światło zakłóca zegar biologiczny, który ma związek z naszą ewolucyjną przeszłością, kiedy to ludzie byli aktywni w ciągu jasnego dnia, a odpoczywali podczas ciemnej nocy. Światło zmienia nastrój, siłę fizyczną, a nawet sposób przemiany materii w ciągu doby, sztuczne światło opóźnia wytwarzanie hormonu snu.

Profesor Derk-Jan Dijk z Centrum Snu w Surrey uważa, że próby przyciemnienia sypialni nie zaszkodzą. - Na ogół ludzie nie są świadomi światła obecnego w ich sypialni, powinni przyjrzeć się swoim pokojom i zobaczyć, jak łatwo można je przyciemnić – powiedział w wywiadzie dla BBC. Zaznaczył także, że światła uliczne, budziki czy diody czuwania urządzeń elektrycznych dodatkowo rozświetlają pokój.

Nowotwory

Badania sfinansowane przez kampanię Breaktrough Breast Cancer pomogły ustalić, jakie są główne czynniki zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Otyłość jest właśnie jednym z tego typu czynników.

Jak stwierdził dr Matthew Lam - Jest zbyt wcześnie, by sugerować, iż spanie w ciemności pomoże zapobiec otyłości, czyli jednemu z czynników ryzyka zachorowania na raka piersi, ale związek ten jest z całą pewnością interesujący”.

- Podczas gdy każdego dnia uczymy się więcej na temat środowiskowych, genetycznych i obyczajowych czynników, wpływających na ryzyko raka piersi, niemożliwe jest przewidzenie kto zachoruje, a kobietom, u których zdiagnozowano nowotwór, nie możemy jeszcze powiedzieć, co go spowodowało – tłumaczy dr Lam.

Monika Bazan

Komentarze do: Sen w oświetlonej sypialni zwiększa ryzyko przybrania na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz