Szukaj

Ryzyko demencji spowodowanej otyłością wzrasta dla osób po 30. roku życia, zmniejsza się u seniorów

Dzięki licznie przeprowadzonym badaniom, wiadomo, że otyłość może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi a nawet raka. Teraz, nowe badania informują, że otyłość może powodować również demencję u osób w średnim wieku życia, czyli około 30-stki. Jednak dla osób starszych, otyłość może mieć działania ochronne przed tą chorobą.

Osoby, które mają problemy z otyłością w okolicach 30. roku życia, mają większe ryzyko demencji. Analizy przeprowadził zespół naukowców a w tym Michael Goldarce z Uniwersytetu Oxford W Wielkiej Brytanii. Naukowcy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Medical Journal.

- Mimo, że wpływ otyłości u osób w różnych grupach wiekowych został przeanalizowany w różnych badaniach, nie było jednak badań o związku otyłości i ryzyka wystąpienia demencji obejmujący wszystkie grupy wiekowe - stwierdził naukowiec.

Mając to na uwadze, profesor Goldarce i jego zespół określili, czy aktualny wiek, w jakim znajdują się osoby otyłe z Anglii, wpływa na ryzyko demencji. Zespół przeanalizował zapisy szpitalne z całej Anglii w latach 1999 - 2011.

Badacze zidentyfikowali 451 232 otyłe osoby, z czego 57% procent to kobiety. Karty informacyjne zostały następnie ocenione pod kątem opieki świadczonej w związku z demencją i wszelkich zgonów spowodowanych tą chorobą.

Wyniki analiz wykazały, że ryzyko wystąpienia demencji zależne jest również od wieku pacjenta. Zespół odkrył, że osoby otyłe w wieku od 30 do 39 lat, były o 3,5 razy bardziej narażone na rozwój demencji, niż osoby o normalnej wadze w tym samym wieku.

Co ciekawe, ryzyko demencji malało wraz z wiekiem. U osób otyłych w wieku 40 lat, ryzyko demencji wynosiło 1,7 raza więcej niż u osób nie otyłych. W wieku 50 lat – 1,5 razy, a osoby w wieku 60 lat miały już tylko 1,4 razy większe ryzyko demencji.

Naukowcy odkryli również, że osoby w około 30. roku życia, miały zwiększone ryzyko wystąpienia otępienia naczyniowego lub choroby Alzheimera – najczęstszej postaci otępienia. Z kolei osoby w przedziale wiekowym 40-60 miały większe ryzyko otępienia naczyniowego, a wieku 60 lat ryzyko otępienia zmalało.

Naukowcy twierdzą jednak, że istnieją pewne ograniczenia tego badania. Zauważają, że wyniki ich badań były oparte jedynie na raportach osób, których odnotowano otyłość w szpitalu. Jest to jednorazowy zapisek, który nie może całkowicie potwierdzać tych przypuszczalnych analiz.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Ryzyko demencji spowodowanej otyłością wzrasta dla osób po 30. roku życia, zmniejsza się u seniorów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz