Szukaj

Równanie, które przewiduje otyłość w przyszłości

Sześcioparametrowe równanie pozwala zdefiniować otyłości u dzieci już od urodzenia. Zostało ono przetestowane na liczbie 2500 uczestników, a wyniki wydają się być wystarczająco wiarygodne. Tak więc pracownicy służby zdrowia będą mogli informować rodziców odnośnie stosowania dobrych praktyk, by uniknąć nadwagi u dziecka.Już od momentu urodzenia dziecka, istnieje prawdopodobieństwo przewidzenia, czy stanie się ono otyłe w następnych latach życia: jest to możliwe dzięki nowym testom opracowanym przez Laboratoire Génomique et Maladies Métaboliques przy Uniwersytecie Lille 2.

Oto co mogłoby pomóc lekarzom lepiej ukierunkować się na docelową grupę wysokiego ryzyka.

Po pierwsze, naukowcy zainteresowali się wyodrębnioną 4000 grupą fińskich dzieci urodzonych w 1986, a którą obserwowali do momentu, kiedy uczestnicy osiągnęli wiek dojrzałości.

Naukowcy szybko zorientowali się, że dysponują wystarczającą ilością informacji, aby przewidzieć -  już po urodzeniu - zagrożenie nadwagą w dzieciństwie lub okresie dojrzewania.


Najbliższe otoczenie wskazuje na ryzyko otyłości

Zebrane dane są bardzo oczywiste: nic nie kosztują i nie wymagają żadnych badań. Chodzi o  kombinację czynników ryzyka już rozpoznanych jako te, wpływające na pojawienie się dziecięcej otyłości, a mianowicie: wskaźnik masy ciała (BMI) obojga rodziców przed okresem ciąży; waga kobiety
podczas ciąży; waga noworodka; zawód kobiety; nikotynizm ciężarnej; liczba dzieci w rodzinie.

Po połączeniu tych danych naukowcy utworzyli test prognostyczny. Mają wreszcie nowe zweryfikowane narzędzie, opisane w czasopiśmie Plos One.

Aby potwierdzić skuteczność swojej metody, badacze zaintersowali się grupą włoskich dzieci (1500), urodzonych w latach 80., i innej mniejszej - 1000 małych Amerykanów.

Według prof. Philippe Froguela, zapobieganie jest najlepszą strategią zwalczania tej epidemii i musi być jak najwcześniejszej wdrożone. Celem jest wyedukowanie rodziców, a szczególnie zapobieganie przekarmianiu dzieci i unikanie znanych błędów i złych nawyków żywieniowych.

W Europie otyłość dziecięca dotyczy populacji od 10 do 25%. We Francji, 12% obywateli poniżej 5 lat ma nadwagę, a więcej niż 3% należy do grupy dzieci otyłych.

Komentarze do: Równanie, które przewiduje otyłość w przyszłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz