Szukaj

Rezweratrol walczy z otyłością

Otyłość właśnie w bierze posiadanie cały glob, który odżywia się fastfoodem. Prace badawcze pokazują, że naturalna molekuła, rezweratrol, być może zmniejsza uczucie głodu oraz przybieranie na wadze. Kiedy więc możemy się spodziewać dodatków do żywności na bazie rezweratrolu? W czasach gdy otyłość dotyka coraz więcej ludzi na świecie, muszą być znalezione rozwiązania, które pomogą ograniczyć jej rozpowszechnianie się.



Choroba jest w efekcie odpowiedzialna za liczne dolegliwości i problemy zdrowotne, jak na przykład cukrzyca typu 2 czy też choroby sercowo-naczyniowe. A także, czasami prowadzi do przedwczesnej śmierci. Brak równowagi między zjadanym pożywieniem a wydatkiem energetycznym prowadzi do przybierania na wadze, poprzez akumulację lipidów w tkankach tłuszczowych.

Jeśli u niektórych pechowych osób normalne a priori dostarczanie pożywienia powoduje nadwagę, o niektórych to właśnie nadmierne jedzenie prowadzi do otłości. Lepsze zrozumienie mechanizmu gromadzenia się lipidów oraz zużycia rezerw tłuszczu być może pozwoli otworzyć drzwi przed nowymi terapiami.

Rezweratrol jest polifenolem naturalnym, znajdującym się w różnych owocach, takich jak winogrona, orzechach ziemnych, jeżynach, a także gromadzi się w czerwonym winie. Jego korzystne działanie w walce z rakiem oraz chorobami serca i naczyń krwionośnych jest już dobrze znane, ale ta molekuła jest także zdolna do aktywowania enzymu odpowiedzialnego za homeostazę glukozy oraz za metabolizm lipidów, czyli enzymu nazywanego SIRT1. To znaczy, że molekuła ta jest zdolna do spalania kalorii.


Wcześniejsze badania wykazały już zresztą działanie rezweratrolu przeciwko otyłości u myszy laboratoryjnych, genetycznie zmodyfikowanych tak, aby znacznie przybierały na wadze. Jednakże, żadne zatwierdzone badanie nie przeanalizowało jeszcze działania rezweratrolu na przyjmowanie pożywienia.


Według publikacji w dzienniku BioMed Central Physiology, dwie ekipy badawcze z CNRS w końcu udowodniły jego działanie przeciwko otyłości u naczelnych. Ekipy prowadziły ich prace na małych lemurkach myszatych (Microcebus murinus), których cechą szczególną jest pojawianie się sezonowej otyłości. W zimie lub podczas krótkiego fotoperiodu (6-8 godzin światła dziennie), lemurki te mogą podwoić swoją wagę w przeciągu zaledwie kilku tygodni.

Badacze posłużyli się więc tą ciekawostką, aby przeprowadzić pewne doświadczenie: stworzyli lemurkom myszatym warunki sztucznej zimy, tzn. krótkich dni, przez okres 5 tygodni, a następnie obserwowali zachowania żywieniowe zwierzątek oraz zachowanie ich metabolizm, biorąc pod uwagę to, że rezweratrol był im dostarczany jako suplement przez cały ten czas, w ilości 200 miligramów na kilogram pożywienia dziennie. Maleńkie kłębki sierści przybierały dziennie na wadze aż do 5 razy mniej niż lemurki, którym nie dostarczano rezweratrolu.

To wyjaśnia w dodatku dwa zjawiska. Z jednej strony podstawowa przemiana materii, to znaczy wydatek energetyczny ciała w spoczynku rośnie o 29%. Z drugiej strony, molekuła ta wykazuje zadziwiające działanie, jeśli chodzi o tłumnienie uczucia głodu: ilość pochłanianego pożywienia zmniejsza się o 13%.

Inne efekty, o mniejszym znaczeniu, też należy wymienić: zwiększenie poziomu hormonu trawiennego (glukozozależny peptyd insulinotropowy), odpowiedzialnego za zużycie rezerw tłuszczy oraz zmniejszenie aktywności naczelnych, które zazwyczaj skutkuje oszczędzaniem energii. Rezweratrol może więc być brany pod uwagę, jako dodatek do żywności dla człowieka i środek do zwalczania otyłości ? Nie jest to wykluczone, ale na tę chwilę badania nie wystarczają, aby określić prawdziwe efekty działania tej molekuły u człowieka.

Jeśli więc w lecie chcecie się zmieścić w swój strój kąpielowy, jedzcie zdrowo i przede wszystkim, nie objadajcie się!

Komentarze do: Rezweratrol walczy z otyłością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz