Szukaj

Próbujesz schudnąć? Ekstrakt z szpinaku zmniejsza apetyt i wspomaga utratę wagi

Zielone liście szpinaku zawierają, tzw. thylakoids membrany – substancję, która zmniejsza głód aż o 95% i zwiększa utratę masy ciała o 43%. Takie wyniki otrzymano w ostatnio przeprowadzonych badaniach, które opublikowane zostały na Uniwersytecie Lund w Szwecji.

Badanie pokazuje, że thylakoids membrany podwyższa w organizmie poziom hormonów sytości i hamuje głód, co prowadzi do lepszej samokontroli i kontroli samego apetytu. To z kolei przenosi się na zdrowe nawyki żywieniowe i utratę masy ciała.

Jednym z głównych autorów badania była Charlotte Erlanson-Albertsson, profesor medycyny na Uniwesrytecie w Lund. W badaniu udział wzięło 38 kobiet z nadwagą. Trwało ono trzy miesiące. Codziennie rano przed śniadaniem, uczestniczki miały za zadanie wypić szklankę zielonego napoju. Połowa z tych kobiet piła 5g ekstraktu ze szpinaku, a drugiej połowie w grupie kontrolnej podawano placebo. Uczestniczki nie wiedziały do której grupy należą. Otrzymywały tylko instrukcje, które jasno określały ich jadłospis.- W badaniu grupa kontrolna straciła średnio 3,5 kg, podczas gdy w grupie, która spożywała ekstrakt z szpinaku, średni spadek wagi wynosił 5 kilogramów. Ponadto grupa pijąca ekstrakt twierdziła, że łatwiej było jej wytrwać w diecie opartej na trzech posiłkach – powiedziała Charlotte Erlanson-Albertsson.

Według naukowców, kluczem do sukcesu jest uczucie sytości i tłumienie głodu. Nowoczesne, przetworzone jedzenie jest trawione tak szybko, że hormony w jelitach wysyłające sygnały do mózgu nie nadążają. Zielone liście szpinaku mogą spowolnić ten proces, dając przy okazji więcej czasu hormonom na komunikację z mózgiem, przez co odczuwa się sytość i brak apetytu na kolejne potrawy.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Próbujesz schudnąć? Ekstrakt z szpinaku zmniejsza apetyt i wspomaga utratę wagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz