Szukaj

Porzucić niepohamowane jedzenie

W najbliższy czwartek rozpoczyna się III Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. W ciągu trzech dni szkoleń specjaliści leczenia otyłości będą rozmawiać nt przyczyn oraz szans leczenia tej choroby.  Na otyłość wpływ ma wiele czynników.Agata Ziemnicka, dietetyczka, członek amerykańskiej Herbalife Nutrition Advisiory Board (Rady Żywieniowej Herbalife) oraz psycholożka kliniczna prowadząca terapie indywidualne oraz grupowe dla osób otyłych, jak i z zaburzeniami odżywiania wskazuje: genetyka, zaburzenia hormonalne, środowisko i nawyki żywieniowe budowane od dzieciństwa, a także choroby oraz emocjonalne traktowanie jedzenia, jako sposobu na odreagowania stresu. Choć przyczyny otyłości mają różnorakie podłoże to jednak ok. w 90% przypadków jest ona skutkiem nadmiernego spożywania pokarmów względem potrzeb organizmu.

Koncepcja zdrowia opracowana przez Marca Lalonda, byłego ministra zdrowia Kanady wskazuje wręcz, iż czynnikiem, który ma największy wpływ na zdrowie człowieka jest styl życia, który każda jednostka kształtuje samodzielnie i świadomie.

Spotkanie ekspertów leczenia otyłości jest pretekstem, aby ponownie zastanowić się, jak prosto i skutecznie poradzić sobie z nadmiarowym jedzeniem, ograniczaniem zbędnych kalorii oraz jak zmobilizować się do większej aktywności fizycznej, kiedy nadchodzą długie, zimne i deszczowe jesienne wieczory.


Wg Agaty Ziemnickiej, sukces walki z otyłością w największym stopniu zależy od uświadomienia sobie, co kryje się za nałogowym jedzeniem.  „W ok. 80% przypadków nadwaga i otyłość związane są ze stresem, a konkretnie „zajadaniem stresu”, czyli tłumieniu przeżywanych emocji poprzez jedzenie.

Od okresu niemowlęcego przyzwyczajani jesteśmy do traktowania jedzenia, jako czynności niezmiernie przyjemnej: najpierw przytulani do piersi matki potem do butelki z mlekiem, a następnie przekupywani jesteśmy lodami i czekoladkami.

W ten sposób budujemy nawyki na całe życie i kiedy, jako dorośli nie możemy sobie poradzić z własnymi emocjami wracamy do starych dobrze znanych nam i sprawdzonych metod uspokajania się. Polakom zdrowy styl życia wydaje się być zarezerwowany dla osób z wyższym wykształceniem i wyższymi dochodami. Tymczasem na początku drogi wystarczy lepsza organizacja własnego czasu oraz świadome wybory dokonywane podczas zakupów.

Kiedy jednak popadniemy w „nałogowe” jedzenie sprawy komplikują się na tyle, że są potrzebni specjaliści
z różnych dziedzin od dietetyków i trenerów fitness poprzez psychologów aż na chirurgach kończąc. Oczywiście, zaplanowanie optymalnej, zbilansowanej diety nie jest sprawą prostą, ale istnieją sposoby i produkty na przykład suplementy diety, Herbalife, które w znacznym stopniu ułatwiają kontrolę wagi oraz prace nad poprawą kondycji.”

 
Strona internetowa: www.herbalife.com    

Komentarze do: Porzucić niepohamowane jedzenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz