Szukaj

Pacjenci uprzedzeni do lekarzy z nadwagą

Wyniki internetowej ankiety pokazują, że ludzie nie są skłonni ufać radom lekarzy z nadwagą. Sara Bleich z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore w USA mówi, że wielu lekarzy ma uprzedzenia wobec pacjentów z nadwagą, natomiast nowością jest, że ten mechanizm działa również w drugą stronę. Jak mówi prowadząca badania Rebecca Puhl, wyniki badań nie są zaskakujące, ale jednak zmuszają do zastanowienia.Szczególnie biorąc pod uwagę to, jak ważny jest kontakt pacjenta z lekarzem w kwestii utrzymania szczupłej sylwetki czy prowadzenia zdrowego stylu życia. W takiej sytuacji, jeśli wygląd zewnętrzny lekarza przeczy jego zaleceniom, trudno mu prowadzić konstruktywną rozmowę z pacjentem.

Badania były prowadzone na 358 dorosłych i dotyczyły hipotetycznych sytuacji wizyty u lekarza o normalnej wadze, z nadwagą i otyłego.

Ankietowani zostali zapytani, jak czuliby się rozmawiając z lekarzem o kwestiach zdrowotnych i na ile uważaliby go za wiarygodnego.

Ankietowani oceniali zaufanie do lekarza w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznaczało największe zaufanie. Okazało się, że lekarz o normalnej wadze został oceniony na 4, podczas gdy ten z nadwagą na 3.4, a otyły na 3.3.


W takiej samej skali oceniano prawdopodobieństwo zastosowania się do zaleceń każdego z przykładowych typów i analogicznie dla lekarza o wadze w normie wynosiło 3.9, natomiast dla otyłego lub z nadwagą 3.5 zaledwie.

Bez względu na nadwagę lub jej brak u ankietowanych, odpowiadali oni podobnie, ale odnotowano bardziej krytyczne oceny wśród osób, które generalnie były uprzedzone do ludzi z nadwagą.

Celem badań było wypracowanie sposobów na zmniejszenie uprzedzeń lekarzy w stosunku do otyłych pacjentów. Tymczasem okazuje się, że problem dotyczy obu tych grup.

Nie od dziś wiadomo, że pacjenci z nadwagą spotykają się z uprzedzeniami, tymczasem teraz dowiedzieliśmy się, że ten problem nie jest obcy również lekarzom. Około połowa z nich cierpi na nadwagę lub otyłość, a to może znacznie wpływać na ich relacje z pacjentami.

Badacze wskazują jako istotne uświadomienie przyczyn otyłości oraz metod jej leczenia. Chcą, żeby pacjenci zrozumieli, że nie jest to wyłącznie kwestia braku silnej woli, na przykład. Aby pacjenci mogli uwolnić się od stereotypów, muszą zrozumieć złożoność całego zjawiska.

To samo dotyczy lekarzy. Już teraz pacjenci z nadwagą czy otyłością spotykają się z różnorakimi przeszkodami w leczeniu swojej choroby, dlatego tym bardziej nie należy kierować się uprzedzeniami wobec nich.

Komentarze do: Pacjenci uprzedzeni do lekarzy z nadwagą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz