Szukaj

Otyłość związana z przyspieszeniem starzenia wątroby

Otyłość od zawsze wiązano ze zwiększonym ryzykiem choroby serca, cukrzycy typu 2, a nawet niektórymi nowotworami. Teraz, po raz pierwszy, naukowcy uważają, że otyłość może również przyśpieszyć starzenie wątroby.

Zespół badawczy - w tym Steve Horvath, profesor genetyki człowieka w David Geffen School of Medicine na University of California w Los Angeles – mówi, że ich badanie może wyjaśniać, dlaczego osoby otyłe często doświadczają wcześniejszego wystąpienia niektórych chorób związanych z wiekiem, takich jak cukrzyca i rak wątroby.

Badania ‘zegarem starzenia’

Naukowcy od dawna podejrzewali, że otyłość przyspiesza starzenie się ludzi, jednak nie było możliwe udowodnienie tej teorii. Ale w zeszłym roku Horvath opracował "zegar starzenia" - narzędzie, dzięki któremu można dokładnie wskazać wiek biologiczny ludzkich narządów, tkanek i komórek przez monitorowanie procesu metylacji DNA. Korzystając z niego, Horvath i jego zespół odkryli związek między otyłością i przyspieszonym starzeniem się wątroby.

Aby osiągnąć swoje wyniki, badacze ocenili prawie 1200 próbek tkanek ludzkich, z których 140 były próbkami wątroby. Pod uwagę brano także wskaźnik masy ciała (BMI) osób, od których pobrano próbki. Stwierdzono, że na każde 10 dodatkowych jednostek BMI, wiek biologiczny wątroby wzrasta o 3,3 lat. Na przykład kobieta, która mierzy 5 stóp 5 cali i waży 140 kg musiałaby mieć BMI 23,3. BMI kobiety tego samego wzrostu o wadze 200 kg powinno wynosić 33,3, co oznacza, że jej wątroba będzie więcej niż 3 lata starsza niż kobiety z niższym BMI.

Epidemia otyłości

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), więcej niż jedna trzecia dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość. Horvath zauważa, że ze względu na epidemię otyłości w świecie zachodnim wyniki ich badań są bardzo istotne dla zdrowia społeczeństwa. W dalszych badaniach zespół chce dowiedzieć się, czy jest sposób, aby zapobiec biologicznemu starzeniu się wątroby u osób otyłych i tym samym zmniejszenie ryzyka raka wątroby i cukrzycy.

Komentarze do: Otyłość związana z przyspieszeniem starzenia wątroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz