Szukaj

Otyłość, rasa i geny

W nowym badaniu przeprowadzonym w USA okazało się, że codzienne ćwiczenia były silnie związane problemami z wagą i otyłością u dziewcząt rasy białej, ale nie u dziewcząt ciemnoskórych. Ważne jest, aby nieustannie promować aktywność fizyczną u wszystkich młodych ludzi, uważa Alison Field, która bada problemy wagi u młodzieży i kobiet w Harvard Medical School i w szpitalu dziecięcym Hospital Boston. Ludzie potrzebują więcej aktywności fizycznej, dodaje badaczka.Field, która była zaangażowana w nowe badania, twierdzi, że jedną z ważnych zasad jest zmiana stylu życia. Wyniki wykazują, że czarne dziewczynki zazwyczaj są mniej aktywne i wykonują coraz mniej ćwiczeń fizycznych.

Wyniki pochodzą z analizy danych pierwotnie zebranych przez National Institutes of Health.

W badaniach tych wzięto pod uwagę wzięto dziewczęta z Cincinnati, z Berkeley w Kalifornii i z Rockville.

James White z Uniwersytetu Cardiff i Russell Jago z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii, do analizy wykorzystali dane na temat aktywności fizycznej, nawyków żywieniowych oraz wagi u dziewcząt w przedziale wiekowym od 12 do 14 lat.

Aktywność fizyczna była mierzona przez trzy dni za pomocą urządzenia o nazwie akcelerometr, który był przechowywany w torebce powyżej biodra i obliczał ile czasu dana osoba spędza na chodzeniu, bieganiu lub innej aktywności.


W wieku 14 lat, blisko 16% czarnych dziewcząt zakwalifikowano jako otyłe, w porównaniu do zaledwie 5 % dziewcząt rasy białej. Naukowcy odkryli, że najbardziej aktywne białe 12-latki były o 85% mniej otyłe niż te najmniej aktywne. 

Do badania, opublikowanego w Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine, zaangażowano 1 148 dziewcząt, a następnie podzielono je na mniej więcej równe grupy nastolatek czarnych i białych.

Autorzy innego raportu, opublikowanego w tym samym czasopiśmie, uznali, że niektóre geny mogą wpływać na otyłość u nastolatek i dorosłych.

Naukowcy pod przewodnictwem Daniela Belsky'ego z Duke University w Durham w Północnej Karolinie odkryli, że u młodzieży i osób mających niekorzystne geny, występuje dwa razy większe ryzyko pojawienia się otyłości. Badaniem objęto 856 ludzi pochodzenia europejskiego. Pozostaje pytanie, czy nowe odkrycie zostanie potwierdzone u osób rasy czarnej.

Zdaniem Belsky'ego, geny tylko częściowo mają na to wpływ. Natomiast wciąż ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Znaczenie ryzyka genetycznego pozostaje niewielkie, stwierdził Belsky. Niektóre z tych dzieciaków na wyższych poziomach ryzyka genetycznego nie cierpią na otyłość, a niektóre z dzieci na niższych poziomach ryzyka genetycznego zmagają się z otyłością.

Większość różnic genetycznych związanych z otyłością, w tym różnice między białymi a czarnymi, może być przezwyciężona. Na świecie żyją  ludzie, którzy są bardziej podatni na otyłość i przyrost masy ciała, ale dane sugerują, że dla większości z nich istnieje wiele metod mogących zmniejszać znaczenie ich genetycznych wad.

Komentarze do: Otyłość, rasa i geny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz