Szukaj

Otyłość i autyzm: otyłe kobiety mogą mieć autystyczne dzieci

Kobiety, które są otyłe w trakcie ciąży, są bardziej zagrożone urodzeniem dziecka chorego na autyzm, jak pokazuje nowe badanie. Naukowcy właśnie bowiem odkryli, że ryzyko autyzmu rośnie o blisko 70%, kiedy kobieta ciężarna jest otyła. Co więcej, także ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u niemowlęcia jest dwukrotnie większe, jak stwierdza nowe badanie opublikowane w specjalistycznym przeglądzie Pediatrics.Łagodniejsze postaci autyzmu, takie jak zespół Aspergera i powiązane zaburzenia, tworzą postaci zaburzeń spektrum autyzmu. Dodatkowo, upośledzenie którejkolwiek umiejętności poznawczej związanej z autyzmem jest uważane za opóźnienie rozwojowe.

Aby przyjrzeć się bliżej wpływowi otyłości, cukrzycy oraz wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży, badacze porównali historię medyczną normalnie rozwijających się niemowląt z historią 517 autystyków oraz 172 innych dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Rezultaty? 

Kobiety chorujące na cukrzycę były o wiele bardziej zagrożone urodzeniem dziecka autystycznego, ale liczba ta nie jest na tyle duża, żeby badacze mogli być pewni co do tego powiązania, czy jest ono faktem, czy też tylko przypadkiem. Powiązanie między cukrzycą u kobiety i inną postacią zaburzeń neurorozwojowych było silniejsze.

W rzeczywistości, diabetyczki były bardziej zagrożone urodzeniem dziecka, które w późniejszym życiu było diagnozowane z zaburzeniami neurorozwojowymi.

Badacze przyjrzeli się przeważającym czynnikom, które przyczyniały się do wzrostu liczby dzieci z autyzmem, mówi doktor Andrew W. Zimmerman, dyrektor prób klinicznych w centrum Lurie Center for Autism w szpitalu Massachusetts General Hospital for Children. Sugeruje to, że jest to bardzo realny czynnik. Jednakże, niekoniecznie oznacza to, że absolutnie każda kobieta, która jest otyła, urodzi autystyczne dziecko. Ale, jest to jedna z tych wielu rzeczy, które przyczyniają się do wzrostu ryzyka.


Potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, większe, które być może wykażą, jaki jest wpływ cukrzycy ciążowej. Jest to wielkie pytanie, ponieważ wiele kobiet, które normalnie nie mają cukrzycy, zapada na cukrzycę ciążową.

Nie jest jasne dlaczego cukrzyca albo otyłość wpływają na rozwój płodu, ale bardzo możliwe jest, że kobiety te mają coś ze sobą wspólnego, mówi główna autorka tego badania, doktor Paula Krakowiak z University of California w Davis. Widzimy, że poziom otyłości i cukrzycy rośnie, a równocześnie rośnie poziom autyzmu.

Doktor Paula Krakowiak nie wie jeszcze, w jaki sposób otyłość i cukrzyca mogą wpłynąć na rozwój mózgu płodu, ale ma pewne teorie na ten temat.

Na przykład: proteiny zapalne produkowane przez tkankę tłuszczową otyłych kobiet, które związane są również z normalnym rozwojem mózgu. Kiedy poziom tych immunologicznych markerów jest większy lub niższy niż normalnie, może to wpływać negatywnie na rozwój mózgu płodu. A przynajmniej jeden typ tych protein, jak udało się wykazać, potrafi przekraczać barierę łożyska.

Druga teoria mówi o zbyt wysokim poziomie glukozy we krwi u otyłych kobiet, który może mieć wpływ na rozwój mózgu płodu. Albowiem, glukoza również może przekraczać barierę łożyska, wyjaśnia doktor Paula Krakowiak. Wysokie poziomy glukozy mogą sprawiać, że płód produkuje za dużo insuliny i rośnie szybciej. A kiedy płód rośnie szybciej, wymaga więcej tlenu, a jeśli organizm kobiety nie potrafi dostarczyć tego tlenu, może to oznaczać negatywny skutek dla rozwoju mózgu.

Generalnie, kobietę uważa się za otyłą, kiedy ma ponad 17 kilogramów nadwagi, albo wskaźnik masy ciała powyżej 25.

Potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, mówi doktor Paula Krakowiak, ale już teraz kobiety, które są otyłe, i które planują ciążę, powinny wziąć te rezultaty pod uwagę i schudnąć. Jest to najbezpieczniejsza wiadomość wynikająca z tego badania. Nikt na tym nie straci, jeżeli jest otyły i schudnie, wręcz przeciwnie, wiąże się to z pozytywnymi skutkami dla zdrowia.

Komentarze do: Otyłość i autyzm: otyłe kobiety mogą mieć autystyczne dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz