Szukaj

Otyłe psy są również zagrożone syndromem metabolicznym

Nie tylko otyłym ludziom zagraża ten pokryty złą sławą syndrom. Albowiem, najnowsze badanie pokazuje, że nasi przyjaciele na czterech łapach również mogą cierpieć z tego powodu. Jaki pan taki pies? Być może.Syndrom metaboliczny to nazwa dla całej grupy dolegliwości, takich jak wysoki poziom cukru we krwi, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, nadmiar tkanki tłuszczowej. Choroba ta podnosi również ryzyko cukrzycy oraz choroby serca.

Badanie na ten temat zostało opublikowane w przeglądzie naukowym BMC Veterinary Research.

Naukowcy przyjrzeli się 35 otyłym psom, spośród których 20% miało syndrom metaboliczny, z wysokim poziomem cukru, tłuszczu, insuliny i adyponektyny we krwi. Okazało się również, że kiedy psy straciły na wadze, ich dolegliwości również się załagodziły.


Dr Alex German z University of Liverpool's Department of Obesity and Endocrinology wyjaśnia: prace te powodują pojawianie się wielu pytań odnośnie nas samych. Sugerują, że psy zapadają tak jak ludzie na syndrom metaboliczny, wraz z problemami zdrowotnymi związanymi z otyłością. Teraz potrzebujemy przekonać się czym to grozi naszym czworonogom.

Czy możemy ten problem rozwiązać „odchudzając” nasze psy? Przekonamy się dzięki dalszym badaniom.

Przypomnijmy, że ostatnio agencja Reuters informowała, iż proporcje otyłości u zwierząt domowych stale rosną – ponad połowa dorosłych psów jest po prostu... za gruba. W Stanach Zjednoczonych, Tufts University's Cummings School of Veterinary Medicine otworzyła nawet klinikę dla otyłych zwierząt.

Komentarze do: Otyłe psy są również zagrożone syndromem metabolicznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz