Szukaj

Nadwaga korzyścią dla osób starszych?

Powszechnie wiadomo, iż nadwaga jest przyczyną wielu niebezpiecznych chorób jak np. nadciśnienie czy cukrzyca. Jednak najnowsze badania australijskich naukowców sugerują, że osoby przekraczające wiek 65, które posiadają indeks masy ciała o wskaźniku odpowiednim dla nadwagi żyją dłużej.

Profesor żywienia Caryl Nowson poprowadził zespół badaczy, którzy na Uniwersytecie w Melbourne przeanalizowali  wskaźnik masy ciała i ryzyko zgonu u osób, które ukończyły, co najmniej 65 lat. Zaskakujący wynik badania wykazał, że  najniższy poziom ryzyka wystąpił u pacjentów ze wskaźnikiem masy bliskim 28.

Wysokość BMI

Body Mass Indeks to wskaźnik równy wadze w kilogramach podzielona przez kwadrat wzrostu danej osoby. Światowa Organizacja Zdrowia za nadwagę uważa granicę wskaźnika masy ciała większym lub równym 25. Jeżeli zaś wskaźnik przekroczy granicę 30 jest to już otyłość.
Dlatego więc wielkim zaskoczeniem okazał się wynik badań, który dowiódł, że osoby o wskaźniku masy ciała uważanym za normę, czyli pomiędzy 22 i 23 było o wiele bardziej narażone na ryzyko zgonu.

To dało prowadzącym badania podstawy do wysunięcia teorii, że wytyczne, co do norm BMI powinny być inne dla osób starszych. Idealna masa ciała dla tych osób jest bowiem znacznie wyższa niż norma zakresu wagowego dla osób młodszych.

Przebieg badania

Analizie poddano ponad 200000 osób starszych. Przebadano też również wyniki publikowane w latach 1990 i 2013, które badały związki między ryzykiem śmierci a BMI. Pacjentów obserwowano przez ok. dwanaście lat.

Brak ryzyka był u osób, których BMI mieściło się w przedziale 23-24. Ryzyko wzrosło przy BMI 21 i 22 o dwanaście procent.  Przy wskaźniku „zdrowej” masy, czyli 20 do 20,9 ryzyko wynosiło już blisko dwadzieścia procent. Natomiast ryzyko wynoszące niespełna dziesięć procent towarzyszyło BMI pomiędzy 33 a 34, a więc uważanym za wskazujące na otyłość.

Badanie to podkreśla, że ryzyko śmiertelności nie zależy od przyjemnych norm BMI- dla osób starszych powinno być niższe. Przy ocenianiu stanu zdrowia powinny być brane pod uwagę również inne czynniki, np. : zdolność koordynacji ruchowej, przewlekłe choroby.

Komentarze do: Nadwaga korzyścią dla osób starszych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz