Szukaj

Mucha w jedzeniu - jeść dalej czy nie?

Najnowsze badania przeprowadzone przez Russell Research informują, że w momencie, gdy do posiłku wpadła mucha, powinno się zaprzestać jedzenia. Podobnie jest to w przypadku karalucha, jednak naukowcy informują, że to muchy przenoszą prawie dwa razy więcej bakterii i niebezpiecznych chorób niż karaluchy.

Według nowego badania opublikowanego w Orkin, prawie dwie trzecie osób, którym do posiłku wpadła mucha - spożywa go dalej. Podczas gdy tylko 3% osób, zaprzestaje spożywania tego posiłku. Badanie zostało przeprowadzone przez Russel Research, a w analizach udział wzięło 1015 osób.

Oczywiście, wyniki te prawdopodobnie nie są zaskakujące. Jednak najważniejszym aspektem w tej sprawie jest fakt, że insekty i inne owady są odpowiedzialne za przenoszenie wielu groźnych chorób. Mimo tego, wielu ludzi i tak nie przejmuje się tą sytuacją.

- Wiele osób, a zwłaszcza ludzie pracujący w restauracji, mogą nie być świadomi sytuacji, że muchy są dwukrotnie bardziej brudne niż karaluchy - pisze dyrektor entomolog Ron Harisson pracujący na Orkin. - To ważne, aby każdy zrozumiał zagrożenie, jakie stanowią muchy, gdyż może to po części zapobiec przenoszeniu się niebezpiecznych chorób i bakterii.

Światowa Organizacja Zdrowia posiada cały raport dotyczący tematu much oraz tego, w jaki sposób mogą przenosić zakażenia i choroby. Owad, jakim jest mucha, jest w szczególności najbardziej potencjalnym przenosicielem, gdyż spożywa wiele odpadów, które niejednokrotnie są zainfekowane różnymi bakteriami. Sama nie choruje, więc na swoim ciele przenosi bakterie, które następnie rozprzestrzenia do innych miejsc.

„Muchy są tak bardzo niebezpieczne, gdyż oprócz tego, że przenoszą choroby to są aktywne w środowisku ludzi, często żerując również na pokarmie człowieka” sugeruje raport WHO. Mucha odbiera organizmy chorobotwórcze podczas poszukiwań pokarmu. Dobrze „pożywiona” mucha może przetrwać w locie nawet kilka dni, co oznacza, że po kontakcie z bakterią, może dopiero trafić na ludzki posiłek znajdujący się na stole.

WHO informuje, że muchy mogą rozprzestrzeniać cały szereg chorób, w tym infekcje oczu, zakażenia skóry, zakażenia jelitowe i wiele innych. Organizacja informuje również, że muchy mogą przekazywać robaki pasożytnicze.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Mucha w jedzeniu - jeść dalej czy nie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz