Szukaj

Mniej inwazyjne metody operacji zmniejszenia żołądka są bezpieczniejsze dla pacjenta

Operacja zmniejszenia żołądka jest przeprowadzana u osób, których indeks masy ciała (BMI) przekracza 35, a przy tym cierpią one na przypadłości wynikające z otyłości takie jak cukrzyca, oraz u osób, u których BMI przekracza 40, nawet jeśli nie cierpią na inne schorzenia. Według American Society for Metabolic and Bariatric Surgery, tylko w 2009 roku około 220 000 osób przeszło taką operację.Istnieją dwie metody przeprowadzania operacji zmniejszenia żołądka.

Jedną z nich jest w pełni otwarta operacja, podczas której chirurg otwiera jamę brzuszną i tworzy woreczek z górnej części żołądka, a następnie łączy go bezpośrednio z jelitem cienkim.

Drugi sposób to metoda laparoskopowa, podczas której wykonuje się tylko kilka małych nacięć, przez które wprowadzana jest mała kamerka, która pozwala chirurgowi na pełen ogląd sytuacji.

„Z punktu widzenia chirurga, widoczność podczas zabiegu zwiększa się, jeżeli wykonywany jest laparoskopowo” – mówi dr Anita Courcoulas, profesor z Uniwersytetu w Pittsburgu. „Z punktu widzenia pacjenta, operacja ta jest mniej bolesna, dzięki czemu może on chodzić, ruszać się i powrócić do normalnego życia szybciej” – dodaje.

Naukowcy pod przewodnictwem dr Mortona przeanalizowali dane na temat pacjentów, którzy przeszli operację zmniejszenia wagi w latach 2005-2007. 41 000 przypadków to pacjenci, którzy przeszli zabieg pełnego otwarcia żołądka podczas zakładania bypassu i 115 00 osób, u których zastosowano laparoskopię.


Analiza ta wykazała, że u 19 procent pacjentów, u których przeprowadzono w pełni otwartą operację zmniejszenia żołądka, pojawiają się komplikacje, podczas gdy w przypadku zabiegów laparoskopowych, jest to 12 procent operowanych.

Również stopień śmiertelności operacji przeprowadzanych w tradycyjny sposób jest dwa razy większy niż w przypadku drugiej metody.

Dodatkowo, pacjenci po zabiegu z użyciem laparoskopu opuszczają szpital średnio o dzień szybciej, a ich leczenie jest około 2 000 dolarów tańsze.

Badania wykazują więc, że przed podjęciem decyzji o metodzie operacji warto zastanowić się nad techniką laparoskopową. Niemniej jednak może ona nie być bezpieczna dla wszystkich.

Jak zauważa dr Courcoulas dla niektórych pacjentów, którzy przechodzili już operację okrężnicy lub jelit, w pełni otwarta operacja zmniejszenia żołądka może być jedynym wyjściem.

„Pacjenci rozważający operację zmniejszenia żołądka powinni przeprowadzić poważną rozmowę ze swoim chirurgiem o metodzie, jaką chce zastosować, i jeżeli w grę wchodzi zabieg laparoskopowy, powinien być on preferowany” – podsumowuje dr Courcoula.

W innych badaniach, naukowcy przedstawili wyniki analizy około 16 000 przypadków operacji usunięcia wyrostka, które również sugerują, że metoda laparoskopowa wiąże się z mniejszą liczbą komplikacji i zgonów, jak i z krótszym pobytem w szpitalu.


Komentarze do: Mniej inwazyjne metody operacji zmniejszenia żołądka są bezpieczniejsze dla pacjenta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz