Szukaj

Ministrowie zdrowia jednoczą siły w walce z otyłością dziecięcą

Dzieci siedzące bez ustanku przed swoimi komputerami, telewizorami i grami wideo, są zachęcane do mówienia, do publikowania swoich przemyśleń, do pisania i do wysyłania wiadomości tekstowych dotyczących otyłości dziecięcej, czyli problemu, który stał się już prawdziwą epidemią, zadeklarowała kilka dni temu kanadyjska minister zdrowia, panią Leonę Aglukkaq.Przebywała ona ostatnio w Toronto, aby rozpocząć narodowy dialog na ten temat, a także, aby uruchomić nową rządową stronę internetową - notresantenotreavenir.gc.ca – z linkami do Facebooka i do Twittera. Strona ta ma na celu pozwolenie dzieciom, ich rodzicom oraz innym osobom, na dzielenie się pomysłami i przemyśleniami dotyczącymi zdrowego odżywiania oraz uprawiania większej ilości ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia.

Kanada to kraj, który stawia aktualnie czoła epidemii otyłości dziecięcej, określanej jako alarmująca tendencja w ciągu ostatniego dziesięciolecia, jak powiedziała to pani Aglukkaq w czasie swojego wysąpienia. Jest już zbyt wiele dzieci, które mają nadwagę, jest ich zbyt wiele cierpiących na otyłość. A wydaje się, że poziom otyłości wśród wszystkich dzieci stale rośnie, wliczając w to także dzieci kanadyjskich Indian, a powinno być na odwrót, dodała również pani Leona Aglukkaq.

W przeciągu ostatnich 30 lat, liczba otyłych dzieci praktycznie się potroiła w Kanadzie. W 1970 roku, około 1 dziecko na 10 było otyłe. Dzisiaj, chodzi raczej o jedno dziecko na czworo.


Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że 3 000 000 000 ludzi na całym świecie będzie otyłych już w 2015 roku.

Pani minister wyjaśnia jeszcze, że więcej dzieci cierpi teraz na dolegliwości zdrowotne, które wcześniej nie były u nich obserwowane i dotyczyły jedynie osób dorosłych, takie jak cukrzyca typu 2 i zbyt wysokie ciśnienie. Dolegliwości te mogą skrócić spodziewaną długość życia tych dzieci, dodała jeszcze kanadyjska minister zdrowia.


Dlatego też, planowana jest seria spotkań pod koniec miesiąca, które mają zaangażować w walkę z otyłością dziecięcą przemysł, lekarzy i innych specjalistów od spraw zdrowia, nauczycieli, stowarzyszenia narodowe działające na rzecz autochtonów, młodzież, rodziców oraz wszystkich innych, zainteresowanych tym tematem.

Warunki panujące w społecznościach, dostępność zdrowego jedzenia, czas spędzany przez dzieci przed komputerem oraz wpływ reklam, wszystko to powinno zostać dokładnie przebadane, kontynuuje pani minister.

Ministrowie zdrowia federalni, terytorialni oraz prowincjonalni w Kanadzie dostosują się do ogólnych dyrektyw, a w trakcie spotkań będą pracować nad planem mającym na celu walkę z otyłością dziecięcą, podczas narodowego szczytu, który odbędzie się jeszcze tej jesieni.

Pani minister zdrowia z Nowej Szkocji, Maureen MacDonald, odnotowuje jednakże, że ministrowie nie mogą regulować problemów nadwagi zamykając się w jednym pomieszczeniu, a następnie narzucając swój plan reszcie populacji.

Robert Ross, profesor na Uniwersytecie Queen’s, stwierdził, w trakcie wywiadu, iż zachęcenie ludzi do rzucenia palenia było względnie łatwe. Podniesienie cen papierosów i zmuszenie ludzi do palenia na zewnątrz pomieszczeń w środku zimy było bardzo dobrym pomysłem, wyjaśnił Robert Ross.

Ale nie można przecież demonizować przemysłu spożywczego, dodaje profesor Ross.

Stwierdza on także, że szkoły, rodzice oraz rządy, wszyscy powinny pracować razem, aby rozwiązać problem otyłości u dzieci i u dorosłych. Jak dodaje profesor, zdrowy jadłospis nie znaczy zbyt wiele, jeśli zajęcia z wychowania fizycznego w szkole nie są już obowiązkowe.

Komentarze do: Ministrowie zdrowia jednoczą siły w walce z otyłością dziecięcą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz