Szukaj

Korzyści i ryzyko związane z chirurgią bariatryczną

Francuskie władze zdrowotne właśnie ustaliły listę 55 centrów specjalistycznych, w których otyli obywatele mogą leczyć swoją przypadłość. Nikt już nie kontestuje spektakularnej skuteczności operacji zmniejszenia żołądka przeciwko nadmiernym kilogramom.W 2011 roku, we Francji przeprowadzono aż 36 000 takich operacji. Jednakże, interwencja ta jest zarezerwowana jedynie dla pacjentów z bardzo dużą otyłością i nie jest nieszkodliwa. Można nawet umrzeć.

Dlatego tak istotną sprawą jest rozważenie stosunku korzyść - ryzyko. Kiedy okaże się więc, że operacja bariatryczna jest koniecznością, trzeba jeszcze dobrze wybrać placówkę, w której zostanie przeprowadzona.

W tym właśnie celu francuskie władze zdrowotne DGOS (Direction générale de l'offre de soins) sporządziły listę takich miejsc, zainspirowane badaniem amerykańskim, opublikowanym w Journal of the American College of Surgeons.


Autorzy tego badania pokazują różnice w śmiertelności spowodowanej operacjami bariatrycznymi, przeprowadzanymi w centrach akredytowanych oraz w innych placówkach.

Dla centrów akredytowanych, śmiertelność sięga poziomu 0,06%, natomiast w innych klinikach – już 0,21%.

- Operacje bariatryczne to operacje bardzo złożone, a najciężej chorzy pacjenci są najbardziej zagrożeni zgonem. Natomiast, śmiertelność pośród nich jest mniejsza, kiedy są operowani w centrach akredytowanych - podkreśla dr Ninh Nguyen z University of California.

Profesor David Nocca, chirurg z CHU w Montpellier, podkreśla jeszcze - Nie są to operacje cudowne. Jest to chirurgia związana z pewnym ryzykiem. Należy więc respektować pewne reguły.

Komentarze do: Korzyści i ryzyko związane z chirurgią bariatryczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz