Szukaj

Kontrolowanie zakłóceń funkcjonowania komórek spowodowanych otyłością

Naukowcy określili naturę związku łączącego nadwagę i choroby metaboliczne, które ona powoduje. Zabieg chirurgiczny zwany by-passem gastrycznym może rozwiązać oba te problemy. Dwie dobre wiadomości dla otyłych – po pierwsze, ekipa naukowców z Francji i Szwecji wyjaśniła działanie mechanizmu molekularnego, powodującego zaburzenia towarzyszące otyłości (cukrzycę i nadciśnienie tętnicze).Po drugie, wykazali oni, że zjawisko to można leczyć zabiegiem zwanym by-passem gastrycznym.

W organizmach osób otyłych adipocyty - komórki magazynujące tłuszcze - mają tendencję do kumulowania się oraz rozrastania, a nawet do przerostu, co powoduje wiele zaburzeń na poziomie fizjologii.

Według naukowców zaburzenia te charakteryzują się „chronicznym wzrostem produkcji molekuł zapalnych”, który może powodować zaburzenia związane z otyłością, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i zaburzenia czynności wątroby.


Ekipa naukowców z Université Pierre et Marie Curie we Francji i Karolinska Institutet w Szwecji wyjaśniła działanie mechanizmu molekularnego, który hamuje powstawanie stanu zapalnego w tkance tłuszczowej. Przybiera on formę kompleksu białek zwanego SMRT-GPS2, który wyłącza działanie genów wywołujących stan zapalny.

Według wyników badań, opublikowanych w magazynie The Journal of Clinical Investigation, u osób otyłych zachodzi zmiana systemu regulacji genów powodujących stan zapalny tkanki tłuszczowej, co można leczyć za pomocą zabiegu chirurgicznego (by-pass gastryczny).

Zostało to potwierdzona na grupie 36 pacjentów z nadwagą bądź otyłością.

Tym samym oznacza to, że można by kontrolować powstawanie stanu zapalnego adipocytów i ograniczyć występowanie zaburzeń związanych z otyłością.


Komentarze do: Kontrolowanie zakłóceń funkcjonowania komórek spowodowanych otyłością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz