Szukaj

Kontrolowanie otyłości ocali ponad pół biliona dolarów

Kiedy problem tytoniowy odchodzi na bok, to aktualnie dieta i otyłość stają się głównym problemem zdrowia publicznego. Kontrolowanie wzrostu otyłości, promowanie dobrej jakości życia, a także równoczesne oszczędzanie kosztów ponoszonych system opieki zdrowotnej, to na pewno kwestia warta uwagi.Mamy tego pecha, że genetyka naszego ciała, ukuta jeszcze w prehistorii, sprawia, że odkładamy ogromne ilości tłuszczu, a konsekwencja takiego stanu rzeczy dla naszego zdrowia, a także dla kosztów ponoszonych przez system opieki zdrowotne, są ewidentne.

A teraz, badacze z uniwersytetu Duke University, centrum międzynarodowego RTI International, a także z amerykańskich centrów CDC (centra kontroli i prewencji chorób, Centers for Disease Control and Prevention) stwierdzają, że dodatkowe 32 000 000 otyłych ludzi stanie się bardzo prawdopodobnym ciężarem nie tylko dla siebie samych, ale również dla systemu opieki zdrowotnej już w 2030 roku w Stanach Zjednoczonych.

Badanie amerykańskich naukowców zostało opublikowane online na internetowej stronie znajdującej się pod adresem www.ajpmonline.org.

Badanie to nosi tytuł Obesity and Severe Obesity Forecasts through 2030 (Przewidywania dla otyłości i ciężkiej otyłości do 2030 roku).


Główny autor tego badania, doktor Eric Finkelstein, profesor w instytucie Duke Global Health Institute, oraz dyrektor programu badań Health Services Research Program w szkole medycznej Duke-NUS Graduate Medical School w Singapurze, stwierdza: utrzymywanie niskich poziomów otyłości może przyczynić się do zaoszczędzenia blisko 550 miliardów kosztów medycznych w ciągu dwóch kolejnych dekad.


Jeszcze bardziej szokujące jest stwiedzenie, że blisko połowa populacji amerykańskiej będzie otyła do 2030 roku. A osoby bardzo poważnie otyłe będą stanowiły ponad dziesięć procent populacji.

Być może, stwierdza doktor Eric Finkelstein, kreskówka Pixara, Wall-E, wcale nie jest aż tak wzięta z księżyca, jak mogłoby się wydawać.

Drugi autor tego badania, doktor Justin Trogdon z RTI International podkreśla: jeżeli te przewidywania się sprawdzą, szkody ponoszone na zdrowiu, a także koszty ponoszone przez układ opieki zdrowotnej w związku z otyłością będą w dalszym ciągu eskalować bez znaczącej interwencji ze strony władz.

Badanie to zostało przedstawione na konferencji Weight of the Nation, która odbywała się w Waszyngtonie i która była zorganizowana przez Centers for Disease Control and Prevention. Konferencja ta ma potrwać kilka dni, a w jej trakcie zarówno Centers for Disease Control and Prevention oraz uczestnicy planują podkreślać znaczenie udowodnionych, skutecznych strategii oraz rozwiązań, które w dalszym ciągu trzeba stosować, aby ludzie mogli dokonywać zdrowych i łatwych wyborów.

Doktor William H. Dietz, dyrektor jednostki Division of Nutrition, Physical Activity and Obesity w CDC, wyjaśnia: jesteśmy świadomi dziś bardziej niż kiedykolwiek jakie są najskuteczniejsze strategie, które mogą pomóc Amerykanom żyć zdrowiej, prowadzić bardziej aktywne życie, a także zredukować proporcje otyłości i koszty medyczne... Ludzie muszą dokonywać zdrowych wyborów, ale te zdrowe wybory powinny być najpierw dostępne, aby można było ich dokonywać.

Komentarze do: Kontrolowanie otyłości ocali ponad pół biliona dolarów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz