Szukaj

Koalicja przeciwko chorobliwej otyłości wnioskuje o większą ilość operacji chirurgicznych, i to jak najszybciej

Mimo, że liczba wykonywanych operacji chirurgicznych bariatrycznych w Kanadzie wzrosła od czasu wprowadzenia rządowego planu w tym zakresie, to kanadyjska Koalicja przeciwko chorobliwej otyłości i tak domaga się przeprowadzania większej liczby interwencji, szybciej i z większym zaangażowaniem ze strony kanadyjskiego ministerstwa zdrowia. Przedstawiciele Koalicji przeciwko chorobliwej otyłości spotkali się z prasą w Montrealu, w zeszłym tygodniu, 18 miesięcy po wprowadzeniu narodowego programu chirurgii bariatrycznej, w maju 2009 roku.Współzałożycielki koalicji, panie Jennifer Schultz i Josée Roy, przyznają, że liczba wykonywanych chirurgii bariatrycznych w Kanadzie wzrosła aż o 56% w ciągu roku. Ministerstwo zdrowia i służb socjalnych, ze swej strony, precyzuje, że liczba ta wzrosła z 840 interwencji, od czasu wprowadzenia planu rządowego, do 1 600 w 2010, co przekracza nawet limit określony na 1 500 tego rodzaju operacji na rok 2010.

Celem jest przeprowadzanie 3 000 chirurgii bariatrycznych w 2012 roku, podkreśliła w wywiadzie prasowym rzeczniczka kanadyjskiego ministra zdrowia, pani Karine Rivard.

Koalicja przeciwko chorobliwej otyłości stwierdza jednakże, że termin oczekiwania na operację pozostaje w dalszym ciągu taki sam i że liczba osób oczekujących na operację miała wzrosnąć z 4 800 w 2009 roku do 6 000 w roku 2010.

Niektóre kliniki, z którymi kontaktowała się Koalicja przeciwko chorobliwej otyłości, donoszą, że czas oczekiwania w nich wynosi od 6 do 12 miesięcy, a w jeszcze innych, od 5 do 7 lat. Liczby dotyczące terminów oczekiwania, które przywołuje Koalicji przeciwko chorobliwej otyłości, są jednakże oparte jedynie na szacunkach klinik, o których mowa, ponieważ kanadyjski minister zdrowia oraz służb socjalnych, Yves Bolduc, stwierdza ze swej strony, że takie dane nie są jeszcze sprawdzone.


Nie jesteśmy w stanie sprawdzić listy oczekujących, wyjaśnia rzeczniczka ministra zdrowia, pani Karine Rivard. Pani Karine Rivard dorzuca jeszcze, że kliniki te nie rozumieją tego samego pod pojęciem "pacjent oczekujący", a więc ciężko jest tak naprawdę wszystkich dodać. W niektórych klinikach "pacjent oczekujący" to pacjent, który już został zbadany i czeka na operację, podczas gdy w innych, "pacjent oczekujący" to pacjent dopiero oczekujący na badanie.


Pani Jennifer Schultz przyznaje sama, że wiele otyłych osób zapisuje się do wielu klinik, w nadziei, że w którejś zostaną szybciej operowane, a więc mogą być kilka razy wzięte pod uwagę w rachunkach przeprowadzonych przez Koalicję przeciwko chorobliwej otyłości.

Przypomnijmy, że otyłość chorobliwa to nie tylko kwestia statystyki, ale także kwestia zdrowia oraz jakości życia. Na przykład, pani Marie-Claude Dupont ma 29 lat i waży około 175 kg. Bardzo chciałaby, żeby jej waga spadła poniżej 100 kg. Czeka więc na swoją operację od miesiący, ale boi się, że będzie musiała czekać dwa, dwa i pół roku. Jak sama przyznaje, zawsze była otyła. I próbowała już stracić na wadze. Próbowała z pomocą kanadyjskiego Przewodnika po jedzeniu. Potem, poddała się rygorom diety Weight Watchers. Przez mniej więcej trzy lata chodziła na siłownię. Tak więc, nie jest to kwestia tego, że nie próbowała, ale tego, że to po prostu nie działa, podsumowuje sama zainteresowana w wywiadzie dla prasy.

Dlatego też pani Marie-Claude Dupont zdecydowała się na chirurgię bariatryczną, mimo całego ryzyka, jaką niesie ze sobą tego rodzaju operacja. Kiedy jest się chorym, trzeba po prostu szukać lekarstwa, usprawiedliwia się pani Marie-Claude Dupont, przepełniona optymizem.

Kobieta ta, w tym samym wywiadzie, opisuje swoje życie, czyli życie kobiety otyłej. Strach przed zajęciem miejsca na niektórych krzesłach, strach przed tym, że w niektórych samochodach pasy mogą być za krótkie, trudności z zawiązywaniem butów oraz ze ściągnięciem obuwia zimą, ubrania, które byłyby zarazem ładne i które by pasowały, wchodzenie po schodach i wieczna zadyszka. To wszystko jest ekstremalnie nieprzyjemne, konkluduje pani Marie-Claude Dupont.

Koalicja przeciwko chorobliwej otyłości zaprasza więc kanadyjskiego ministra zdrowia, aby bardziej się zaangażował w określenie prawdziwej listy oczekujących na tego typu operację. I tutaj, rzeczniczka prasowa ministerstwa zdrowia, pani Rivard sygnalizuje, że jest to praca, która aktualnie jest w toku w ministerstwie. A rezultaty powinne być wkrótce dostępne.

Komentarze do: Koalicja przeciwko chorobliwej otyłości wnioskuje o większą ilość operacji chirurgicznych, i to jak najszybciej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz