Szukaj

Jedno jabłko dziennie może pomóc zwalczyć otyłość

Związek znajdujący się w skórce jabłka, nazywany kwasem ursolowym, może chronić przed otyłością - wskazują nowe badania przeprowadzone na myszach. U myszy, które były przez kilka tygodni na wysoko tłuszczowej diecie z zawartością kwasu ursolowego, bardziej rozwinęła się masa mięśniowa, a także brązowy tłuszcz, który spala kalorie, niż u myszy będących na takiej samej diecie, lecz bez substancji chemicznych.Ponieważ mięśnie skutecznie uczestniczą w spalaniu kalorii, ich wzrost u myszy przyjmujących kwas ursolowy może być kluczowy dla wyjaśnienia w jaki sposób może on redukować otyłość, uważa naukowiec dr Christopher Adams, profesor nadzwyczajny wewnętrznej medycyny na Uniwersytecie Iowa.

Jednakże, nieoczekiwany wzrost poziomu brązowego tłuszczu może również wspomóc ochronę przeciwko otyłości, stwierdza Adams, zwracając uwagę, że mimo wszystko naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób ów związek wywiera wpływ na brązowy tluszcz.

Poprzednie badania prowadzone przez tych naukowców wykazały, że kwas ursolowy zwiększa masę mieśniową i siłę u myszy.

W najnowszych badaniach, testowali oni prawdopodobieństwo wystapienia otyłości lub zespołu metabolicznego u myszy pod wpływem tego związku.


Wystąpienie zespołu metabolicznego u ludzi oznacza pojawienie się trzech głównych czynników ryzyka choroby serca - zbyt duży poziom tłuszczu brzusznego, wysokie stężenie trójglicerydów oraz wysokie ciśnienie krwi.

Odkryto, że myszy spożywające kwas ursolowy mniej przybrały na wadze oraz występowało u nich mniejsze prawdopodobieństwo rozwinięcia się stanów podobnych do przedcukrzycowych czy otłuszczania wątroby, pomimo że przyswajały więcej pożywienia niż myszy, które nie dostawały związku.

Jednak nie zachodziły różnice, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną między grupami.

Naukowcy nie badali tego związku na ludziach, a badania przeprowadzane na gryzoniach często nie dają takich samych wyników u ludzi. Nie wiemy czy kwas ursolowy wpłynie korzystnie na ludzi.

Według Adamsa możliwe jest, że kiedyś będzie on stosowany w leczeniu wyniszczenia mięśni, które pojawia się u zdrowych osób z biegiem lat, a także w leczeniu takich chorób jak rak.

Istnieją dowody wskazujące, że brązowy tłuszcz może być pomocny, jeżeli chodzi o zapobieganie otyłości i cukrzycy.

Niektóre badania wskazują na związek między wzrostem poziomu brązowego tłuszczu a obniżeniem poziomu otyłości, a także zdrowszym poziomem zawartości cukru i tłuszczów we krwi.

Brązowy tłuszcz jest korzystny, dlatego staramy się wynaleźć sposoby na jego zwiększenie, dodaje Adams. Naszym następnym celem jest ustalenie czy kwas ursolowy może pomóc pacjentom.

Komentarze do: Jedno jabłko dziennie może pomóc zwalczyć otyłość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz