Szukaj

Jak uniknąć przybierania na wadze?

W celu uniknięcia przybierania na wadze należy lepiej rozłożyć posiłki w ciągu dnia oraz ograniczyć liczbę przekąsek. Według nowego badania amerykańskiego opublikowanego w przeglądzie naukowym Cell Metabolism, aby schudnąć należy również uprawiać sport, wyeliminować tłuszcze oraz przejść na zrównoważoną dietę.- Godzina o której jemy może być równie ważna jak to, co jemy - mówi doktor Satachin Panda, jeden z autorów tych prac.

W rzeczywistości, przybieranie na wadze nie jest spowodowane tylko i wyłącznie zbyt dużą ilością przyjmowanych kalorii. Albowiem, fakt stałego jedzenia dniami i nocami może zakłócać funkcjonowanie naszego metabolizmu i sprzyjać otyłości - przestrzegają amerykańscy badacze.

Na początku badacze w dziedzinie biologii w Salk Institue w Kalifornii, zadali sobie następujące pytanie: czy otyłość i choroby metaboliczne wynikają z jedzenia bogatego w tłuszcze, czy też chodzi tutaj również o inne zaburzenia cyklu metabolicznego?

Aby znaleźć odpowiedź, naukowcy posłużyli się dwoma grupami mysz w tym samym wieku i tej samej płci. Myszy te były karmione przez 100 dni hiperkalorycznym jedzeniem: 60% tłuszczów, co jest ekwiwalentem chipsów i lodów do każdego posiłku u człowieka.

Pierwsza grupa gryzoni mogła jeść do woli, kiedy tylko chciała. Druga grupa miała dostęp do jedzenia jedynie przez osiem godzin w nocy, ponieważ myszy najbardziej aktywne są właśnie nocą.


Rezultaty? Myszy ograniczone w czasie były o 28% chudsze niż pozostałe. Miały także bardziej stabilny poziom cholesterolu i nie miały żadnych oznak zapalenia wątroby.

Natomiast, myszy z grupy jedzącej bez opamiętania były otyłe, miały wysoki poziom cholesterolu, a rozmiar ich wątroby niepokojąco się powiększył.


Post pozwala wyeliminować tłuszcze

- Są to zadziwiające rezultaty - mówi główny autor tego badania, doktor Megumi Hatori, badacz z Salk Institue. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat słyszymy o tym, że powinniśmy redukować liczbę zjadanych kalorii, że powinniśmy ograniczać zjadane tłuszcze, a także jeść niewielkie posiłki 5 – 6 razy w ciągu całego dnia. A my teraz odkrywamy, że jedzenie o regularnych godzinach oraz wielogodzinne posty mogą być korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Naukowcy wyjaśniają, że w rzeczywistości, ludzkie ciała magazynują tłuszcze w momencie jedzenia i zaczynają je spalać po kilku godzinach postu. - W konsekwencji, kiedy ciągle jemy nawet niewielkie posiłki, nasze ciała stale odkładają tłuszcz nie spalając go. A to sprawia, że nasza wątroba puchnie oraz podnosi się poziom cukru we krwi - podsumowują badacze.

Jeżeli więc powstrzymamy się przed jedzeniem na kilka godzin, nasze ciało będzie miało szansę na wyeliminowanie zgromadzonego tłuszczu. Ale nie można też wierzyć w to, że taki post daje nam pozwolenie na tłuste jedzenie.

- Organizm ma swoje granice wytrzymałości -
przestrzega doktor Megumi Hatori.

Odkrycia amerykańskich badaczy zgadzają się z zaleceniami niektórych specjalistów od odżywiania, którzy doradzają powstrzymywanie się przed przegryzaniem między posiłkami. Co nie zmienia faktu, że są potrzebne dodatkowe badania, tym razem przeprowadzone na człowieku, aby potwierdzić związek, jaki ma istnieć między nadwagą a metabolizmem. Albo całkowicie mu zaprzeczyć.

Musimy więc czekać na rezultaty godząc się z tym, że otyłość i nadwaga na całym świecie nie przestają postępować.

Komentarze do: Jak uniknąć przybierania na wadze?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz