Szukaj

Gen “otyły, ale szczęśliwy” rzuca wyzwanie naukowcom

Naukowcy z McMaster University w Kanadzie odkryli nowe genetyczne wyjaśnienie tego, dlaczego niektórzy ludzie są szczęśliwsi niż inni. Kluczową rolę odgrywa tutaj gen FTO, który jest przede wszystkim największym genetycznym czynnikiem predysponującym do otyłości. Okazuje się, że gen ten jest powiązany także z 8% redukcją ryzyka depresji.Innymi słowy, gen FTO to nie tylko gen otyłości, ale także gen szczęścia.

Badanie ukazało się w Molecular Psychiatry.

Główny autor badania, David Meyre, prof. epidemiologii i biostatystyki, wyjaśnia: różnica 8% jest skromna i nie ma wielkiego znaczenia dla pacjentów. Ale odkryliśmy nową molekularną podstawę depresji.

W przeszłości, badania nad bliźniakami wykazały, iż istnieje 40% genetyczny czynnik depresji. Co zadziwiające, wszelkie badania naukowe, które zmierzały do powiązania genów z depresją, okazywały się bezowocne i dawały sprzeczne rezultaty, jak do tej pory.


Natomiast odkrycie kanadyjskich naukowców rzuca wyzwanie powszechnemu postrzeganiu powiązania między depresją i otyłością: otyli ludzie zapadają na depresję z powodu wyglądu, a także społecznej i ekonomicznej dyskryminacji; ludzie z depresją mogą zapaść na otyłość, ponieważ stają się mniej aktywni.

Prof. Meyre dodaje: postanowiliśmy iść inną ścieżką, wychodząc z założenia, że zarówno depresja, jak i otyłość, zależą od aktywności mózgu. Przypuściliśmy, że geny otyłości mogą być związane z depresją.

Naukowcy z McMaster przyjrzeli się genetycznemu i psychiatrycznemu statusowi pacjentów objętych badaniem EpiDREAM, które było prowadzone przez Population Health Research Institute. Badanie to przeanalizowało 17 200 próbek DNA, pobranych od ludzi z 21 krajów na świecie.

Komentarze do: Gen “otyły, ale szczęśliwy” rzuca wyzwanie naukowcom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz