Szukaj

Dzieci coraz lżejsze. Wyniki najnowszych badań nad otyłością

Jak donoszą naukowcy z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, wskaźnik otyłości wśród amerykańskich dzieci pomniejszył się aż o 43%. Badania przeprowadzone w latach 2002-2003 odnotowały 13,9% dzieci otyłych, natomiast najnowsza publikacja (za lata 2011/2012) wykazuje jego spadek aż do 8,4 %.

Dobroczynny wpływ natury

Autorzy badań, opublikowanych w Magazynie Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (JAMA) podkreślają, że ten ogromny spadek dotyczy wyłącznie dzieci w wieku dwóch do pięciu lat. Nieznane są jego przyczyny, jednak podejrzewa się, że znaczącą rolę odegrał tu wzrost popularności karmienia piersią i spadek spożycia słodzonych napojów wysokokalorycznych. Zwiększenie udziału pokarmu naturalnego w diecie dzieci znacznie poprawiło ich stan zdrowia, skutecznie redukując nadprogramowe kilogramy.

Otyłość dziecięca może przyczynić się do rozwoju wielu schorzeń i problemów zdrowotnych w przyszłości. Poza doprowadzeniem do rozwoju otyłości w wieku dorosłym (prawdopodobieństwo przekracza 70%), może spowodować ona również raka, cukrzycę typu 2, choroby serca a nawet udar. Rodzice nie pozostają bez winy. Ich otyłość w dużym stopniu wpływa na pojawienie się nadwagi u dzieci (60-70% szans).

Mały sukces w cieniu wielkiej porażki

W badaniach uwzględniono 9100 osób, w tym prawie 600 niemowląt i małych dzieci. Wszyscy byli dokładnie mierzeni i ważeni. O ile wyniki okazały się zaskakująco dobre dla grupy wiekowej 2-5, o tyle pozostałe kategorie badanych nie odniosły większych sukcesów. Ustalono, że zarówno młodzież szkolna, jak i studenci pozostali równie otyli, co na początku badań.  „To pierwszy raz, gdy nie odnotowaliśmy żadnego spadku w żadnej z grup” zauważa Cynthia Ogden, określając wyniki ekscytującymi.

Społeczny problem

Otyłość jest istotnym problemem amerykańskiego społeczeństwa. Zostaje stwierdzona w sytuacji, gdy BMI pacjenta (Wskaźnik Masy Ciała) przekracza 30. Powoduje mnóstwo powikłań zdrowotnych, skraca długość życia, może prowadzić do dyskryminacji. Jak sugerują badania, 1/3 dzieci i nastolatków oraz więcej niż 2/3 dorosłych uważane jest za otyłych lub z nadwagą.

Monika Klimczak

Komentarze do: Dzieci coraz lżejsze. Wyniki najnowszych badań nad otyłością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz