Szukaj

Coraz więcej Amerykanów szczupleje – ale w dalszym ciągu mają nadwagę

Niektórzy amerykanie zaczynają tracić na wadze, zasilając szeregi ludzi o „normalnej wadze”, według nowego badania. Jednakże, lepiej się powstrzymać z nadmiernym entuzjazmem, ponieważ nie wiadomo, czy ten trend się utrzyma.Badanie to zostało przeprowadzone drogą rozmów telefonicznych, na przypadkowej grupie osób (90 070) w wieku od 18 lat, w okresie od lipca do września tego roku. Margines błędu może wynosić 1%.

Badacze podkreślają, iż aby ocenić otyłość i nadwagę, posłużyli się wskaźnikiem masy ciała BMI. Wynik 30 albo powyżej jest sklasyfikowany jako otyłość, podczas gdy wynik od 25.0 do 29.9 to nadwaga. Wynik od 18.5 do 24.9 to normalna waga. Natomiast, wynik poniżej 18.5, to niedowaga. Jednak niedowagi aktualne badanie nie brało pod uwagę.

Gallup-Healthways Well-Being Index stwierdza więc, że po raz pierwszy od trzech lat, jest więcej Amerykanów z normalną wagą niż Amerykanów mieszczących się (z trudem) w kategorii otyłości. Ale większość obywateli Stanów Zjednoczonych w dalszym ciągu ma niezdrową wagę, gasi ewentualny entuzjazm badanie.

Otyłość w Stanach Zjednoczonych

Otyłość stała się bardzo poważnym problemem w USA w czasie ostatniej dekady. Otyli i mający nadwagę Amerykanie łącznie stanowią ponad 60% populacji Stanów Zjednoczonych, jeszcze bardziej podkreśla Gallup-Healthways Well-Being Index.


Mimo że większość Amerykanów w dalszym ciągu jest otyła albo ma nadwagę, jest to bardzo zachęcający znak, mówiący o tym, że proporcja otyłości ma tendencję spadkową w USA, stwierdzają badacze. Badanie stwierdziło bowiem, że procent Amerykanów o normalnej wadze w trzecim kwartale 2011 roku wynosił 36,6%, podczas gdy liczba ludzi z nadwagą osiągnęła 35,8%. Otyli Amerykanie z kolei stanowią 25,8% populacji.

W 2000 roku, żaden stan w USA nie miał nawet 30% otyłych dorosłych ludzi, według amerykańskich centrów kontroli chorób, Centers for Disease Control. Natomiast, już w 2012 roku, 12 stanów osiągnęło ten magiczny poziom (jedna trzecia dorosłych obywateli otyłych), a kolejne 8 stanów osiągnęło 28% albo więcej.

Kryzys i zaciskanie pasa

Badanie stwierdza, iż nie jest jasne, dlaczego spadła liczba Amerykanów otyłych i z nadwagą. Ale autorzy delikatnie sugerują, iż może być to spowodowane obecnym kryzysem gospodarczym. Nagle zubożali Amerykanie wybierają po prostu jedzenie, a nie wysokokaloryczne jedzenie w restauracjach.

Innym powodem mogą być również różnego rodzaju kamapanie uświadamiające. Dobrym przykładem może być kampania prowadzona przez Michelle Obama „Let’s move!” – kampania przeciwko otyłości, zwiększająca świadomość obywateli odnośnie zdrowego jedzenia i zdrowego stylu życia.

Dobre wieści dla służb zdrowia

Tendencja spadkowa otyłości może również oznaczać spadek kosztów opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych, stwierdza jeszcze badanie. Centers for Disease Control oceniają aktualnie, że koszty leczenia generowane przez otyłość osiągnęły aż 147 miliardów dolarów w 2008 roku.

Komentarze do: Coraz więcej Amerykanów szczupleje – ale w dalszym ciągu mają nadwagę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz