Szukaj

Błonnik witalny – skład, właściwości zdrowotne, dawkowanie i przeciwwskazania

Błonnik, inaczej zwany włóknem pokarmowym, to nierozpuszczalna i nieulegająca trawieniu substancja o niezwykłym znaczeniu dla sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego. Niestety okazuje się, że dieta przeciętnego Europejczyka jest zazwyczaj zbyt uboga, by w sposób wystarczający pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Z pomocą przychodzi więc błonnik witalny.

Błonnik witalny – skład, właściwości zdrowotne, dawkowanie i przeciwwskazania

Ten naturalny suplement to mieszanka łusek babki płesznik i nasion babki jajowatej - roślin o właściwościach oczyszczających i regulujących pracę układu pokarmowego. Systematyczne stosowanie tego preparatu pozwala uzupełnić niedobory błonnika w diecie. Błonnik witalny można kupić w aptece, w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić przez internet. Cena produktu za 100 gramów wynosi około 30 złotych.

Skład błonnika witalnego

Babka płesznik (Plantago psyllium L.)

To jednoroczna roślina pochodząca z terenów Morza Śródziemnego, uprawiana także w Polsce, której drobne, ciemnobrązowe nasiona wykorzystuje się jako środek przeczyszczający dla niemowląt. Babka płesznik jest wysoko ceniona ze względu na bardzo dużą zawartość błonnika. Specjalne ekstrakty znajdujące się w jej nasionach wpływają korzystnie na przemianę materii - regulują proces trawienie i zapobiegają zaparciom. Nasiona babki płesznik pęcznieją w żołądku i jelitach, wchłaniając szkodliwe substancje, dzięki czemu usprawniają przesuwanie się treści pokarmowej oraz zapewniają uczucie sytości.

Babka jajowata (Plantago ovata )

Drugim składnikiem błonnika witalnego jest babka jajowata, która występuje w rejonach takich jak Hiszpania czy Wyspy Kanaryjskie. Obecnie uprawia się ją w USA, Indiach i Brazylii. Rozdrobnione łupiny oraz nasiona babki jajowatej są bogate w związki śluzowe, przez co znajdują szerokie zastosowanie w lecznictwie. Pęczniejąc w jelitach, pochłaniają znaczne ilości wody wraz z toksynami. Babkę jajowatą stosuje przy stanach zapalnych jelit i leczeniu hemoroidów. Ponadto roślina ta zmniejsza apetyt, wspomagając odchudzanie. Poleca się ją kobietom w ciąży i osobom, które mają wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie.

Właściwości zdrowotne błonnika witalnego

Błonnik witalny na problemy jelitowe, biegunki oraz zaparcia

Jako mieszanka opisanych wyżej nasion i łupin roślinnych błonnik witalny zalecany jest m.in. przy problemach związanych z pracą układu trawiennego. Preparat ten usuwa zalegające, niestrawione resztki, dzięki czemu nie dopuszcza do powstawania złogów w jelitach. Błonnik witalny pomaga uregulować częstotliwość wypróżnień, dlatego wskazany jest przy nawracających zaparciach. Łagodzi również biegunki, gdyż dzięki wchłanianiu wody przywraca właściwe zagęszczenie masy stolca. Dodatkowo suplement ten może być stosowany w leczeniu i profilaktyce przy zapaleniu wyrostka robaczkowego, wzdęciach, nowotworach i uchyłkowatości jelita grubego, a także przy hemoroidach.

Błonnik witalny na podwyższony cholesterol

Błonnik składa się z frakcji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w wodzie. W kontakcie z nią rozpuszczalne frakcje polisacharydów wiążą cząsteczki cholesterolu, przez co zostaje on zatrzymany w wodzie, którą wchłonął błonnik, a następnie wydalony z organizmu. Dzięki temu zmniejsza się m.in. ryzyko rozwinięcia się miażdżycy i choroby wieńcowej. Błonnik wiąże też jony sodu, obniżając ciśnienie we krwi.

Błonnik witalny na regulację poziomu cukru we krwi

Powinno to zainteresować szczególnie cukrzyków: błonnik witalny spowalnia przemianę węglowodanów, zmniejszając tym samym konieczność wydzielania przez organizm insuliny. Obniża poziom glukozy we krwi i równocześnie zapobiega jej gwałtownym spadkom.

Błonnik witalny na eliminację toksyn z organizmu

Błonnik witalny odciąża wątrobę, usprawniając jej pracę. Przyczynia się do usunięcia z organizmu nie tylko kwasów żółciowych czy rozkładających się, bo niestrawionych, resztek pokarmowych z okrężnicy, ale też metali ciężkich. Poza tym, dzięki usprawnieniu procesu wydalania kwasów żółciowych oraz cholesterolu, błonnik witalny zapobiega przekształceniu się tych substancji w związki rakotwórcze.

Błonnik witalny na odchudzanie

Błonnik witalny, dzięki usuwaniu toksyn z organizmu, regulowaniu gospodarki lipidowej i uprawnieniu pracy jelit w znaczny sposób wspomaga odchudzanie. Opóźniona przemiana węglowodanów sprzyja zmniejszeniu uczuciu głodu, hamuje nadmierny apetyt i zapobiega efektowi jo-jo.

Błonnik na dobre samopoczucie i koncentrację

Błonnik witalny usuwa toksyny i wywiera korzystny wpływ na rozwój przydatnych szczepów bakterii, co przekłada się na likwidację senności, apatii oraz poprawę koncentracji. Włączenie błonnika witalnego do codziennej diety pobudza siły witalne, zapewnia wzrost energii, polepsza samopoczucie i daje poczucie lekkości.

Stosowanie błonnika witalnego

Czas trwania kuracji

Kuracja błonnikiem witalnym nie może trwać dłużej jak dwa tygodnie, ponieważ w skrajnych przypadkach ciągłe stosowanie tego preparatu może spowodować anemię lub awitaminozę. Nie powinno się też spożywać błonnika witalnego na noc, gdyż wtedy efektywność procesów trawiennych jest dużo mniejsza.

Jak spożywać błonnik witalny

Należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, bo zalecenia dotyczące przyjmowania produktu mogę się różnić i nie być jednolite. Zazwyczaj jednak zaleca się, aby 2-3 łyżki błonnika witalnego wsypać się do szklanki, zalać letnią wodą (ok. 200 ml) i wymieszać. Potem należy odczekać 5-7 minut, aż nasiona pokryją się śluzem i spęcznieją, a następnie ponownie zamieszać i wypić. Błonnik witalny najlepiej spożywać trzy razy dziennie 15 -30 minut przed posiłkiem. Można go też stosować jako dodatek do zup, jogurtów, sałatek. Nie wolno spożywać tego preparatu w postaci suchego proszku, gdyż zwiększa to ryzyko rozwinięcia się niedrożności jelit.

Błonnik witalny a leki

Błonnik witalny może obniżyć wchłanianie niektórych leków (glikozydów nasercowych, pochodnych kumaryn czy suplementów wzbogaconych witaminami i minerałami), dlatego należy go spożywać na pół godziny albo nawet godzinę po lub przed zażyciem wspomnianych preparatów. Niezbędne może się też okazać odstawienie insuliny. W takim przypadku konieczna będzie zgoda lekarza na spożywanie błonnika witalnego.

Błonnik witalny - przeciwwskazania

Pomimo wielu zalet, błonnik witalny ze względu na swoje właściwości przeczyszczające oraz wpływ na gospodarkę hormonalną, w niektórych przypadkach nie jest zalecany. Przeciwwskazania do stosowania tego preparatu to m.in.:

  • bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie;
  • stwierdzona nadwrażliwość na nasiona babki płesznik lub babki jajowatej;
  • choroby przełyku i wypustu żołądka, niedrożność jelit;
  • stany skurczowe;
  • wymioty lub nudności;
  • krwawienie odbytu;
  • ciężka do unormowania farmakologicznego cukrzyca;
  • przed podaniem dzieciom poniżej 12 roku życia potrzebna będzie zgoda lekarza.

Autor: Urszula Maciuga

Komentarze do: Błonnik witalny – skład, właściwości zdrowotne, dawkowanie i przeciwwskazania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz