Szukaj

Banany - właściwości i korzyści zdrowotne

Banany są najczęściej spożywanym owocem na świecie. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu – są dla organizmu odżywczą bombą. Rosnące we własnym, ekologicznym opakowaniu są przez niektórych uważane za najważniejszy owoc świata. Dan Koeppel, autor książki Banana: The Fate of the Fruit That Changed the World, uważa nawet, że to nie jabłko, a banan był owocem, który Ewa zaoferowała Adamowi w biblijnym Raju.

Banany - właściwości i korzyści zdrowotne

Dzisiaj banany rosną w co najmniej 107 krajach, a ich niewątpliwą zaletą jest to, że są dostępne o każdej porze roku. Szacuje się, że Amerykanie spożywają w ciągu roku więcej bananów niż jabłek i pomarańczy razem wziętych. Uprawa bananów plasuje się na czwartym miejscu pośród innych upraw na całym świecie.

Nasz organizm może doświadczyć wielu korzyści dzięki tym niepozornym żółtym owocom. Banany pomagają zmniejszyć ryzyko występowania raka, obniżają ciśnienie tętnicze oraz mogą zapobiegać astmie.

Wartości odżywcze bananów

Poniżej przytoczone dane zawierają informacje dotyczące jednej porcji banana, za którą uważamy owoc średniej wagi (około 126 gramów). Przeciętny banan zawiera 110 kalorii, 30 gramów węglowodanów i 1 gram białka. Owoce te są naturalnie wolne od cholesterolu, sodu i nie zawierają w sobie tłuszczu!

Banany dostarczają różnorodnych witamin oraz minerałów:

 • Witamina B6 – 0.5 mg
 • Mangan – 0.3 mg
 • Witamina C – 9 mg
 • Potas – 450 mg
 • Błonnik – 3 g
 • Białka – 1 g
 • Magnez – 34
 • Kwas foliowy – 25.0 mcg
 • Witamina B2 – 0.1 mg
 • Witamina B3 – 0.8 mg
 • Witamina A – 81 IU
 • Żelazo – 0.3 mg

Dzienna zalecana dawka spożycia potasu w przypadku dorosłych wynosi 4700 mg.

Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania bananów

Ciśnienie krwi: Aby obniżyć poziom ciśnienia krwi, należy przede wszystkim utrzymywać niski poziom sodu w organizmie.

Banany są także bogate w potas, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ, między innymi, rozszerza naczynia krwionośne. Okazuje się, że według ankiet przeprowadzanych w Stanach Zjednoczonych, mniej niż 2% dorosłych Amerykanów dostarcza swojemu organizmowi odpowiednią dawkę potasu. Jak widać, banany są idealnym sposobem na to, by dostarczyć sobie wielu minerałów odżywczych i przy okazji nie wchłaniać tych mniej pożądanych, takich jak właśnie sód.

Warto dodać, że dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości potasu zmniejsza ryzyko wczesnej śmierci aż o 20%!

Astma: Badania przeprowadzone przez Imperial College of London udowodniły, że dzieci spożywające przynajmniej jednego banana dziennie miały o 34% mniejsze szanse na zachorowanie na astmę.

Serce: Błonnik, potas, witamina C oraz witamina B6 zawarte w bananach wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego serca. Aby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, trzeba przede wszystkim chronić swój organizm przed zbyt wysokim poziomem sodu oraz dostarczyć mu odpowiednio dużo potasu. Amerykański naukowiec – doktor Mark Houston dowiódł, że osoby, które dziennie spożywały zalecaną dawkę potasu, zmniejszyły ryzyko śmierci z powodu chorób serca aż o 49%! Ponadto, przyjmowanie potasu zmniejsza ryzyko udaru, zmniejsza spadek masy mięśniowej, zachowuje odpowiednią gęstość minerału kostnego oraz redukuje powstawanie kamieni nerkowych.

Cukrzyca: Badania pokazały, że chorzy na cukrzycę typu 1, spożywający produkty bogate w błonnik, mieli mniejszy poziom glukozy we krwi, a chorzy na cukrzycę typu 2 zwiększyli poziom lipidów oraz insuliny we krwi. Jeden średni banan dostarcza około 3 gramów błonnika.

Dziennie zalecane spożycie błonnika wynosi u kobiet od 21 do 25 gramów, natomiast u mężczyzn od 30 do 38 gramów.

Leczenie biegunki: Owoce, takie jak jabłka czy banany, są szczególnie polecane podczas dolegliwości żołądkowych, ze względu na ich odżywcze właściwości. Elektrolity są tracone w dużych ilościach podczas ataku biegunki. Banany pomagają uzupełnić niedobory.

Przedłużanie dobrej pamięci i wahania nastrojów: Banany posiadają także tryptofan – jeden z dwudziestu aminokwasów tworzących białka. Badania udowodniły, że składnik ten jest niezbędny, jeśli chodzi o zachowanie dobrej pamięci nawet do późnego wieku oraz pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.

Włącz więcej bananów do swojej diety!

Banany są dostępne w sklepach przez cały rok, nie trzeba wyczekiwać na nie tak jak na truskawki czy inne owoce sezonowe. W przeciwieństwie do wielu owoców, proces dojrzewania bananów nie zatrzymuje się po ich zerwaniu. Przeciwnie, banany powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, a im cieplejsza temperatura, tym szybciej banany dojrzeją. Jeżeli chcemy zwolnić proces ich dojrzewania, powinniśmy przechowywać je w lodówce. Zewnętrzna skórka banana stanie się ciemniejsza, ale nie znaczy to, że owoc nie nadaje się do spożycia – przeciwnie, pozostanie świeży przez dłuższy czas.

Jeśli chcemy przyspieszyć proces dojrzewania bananów, powinniśmy umieścić je w brązowym opakowaniu w temperaturze pokojowej. Co ciekawe, starte banany mogę być używane do pieczenia, zastępując masła czy oleje. Rozgniecione banany wytwarzają specyficzny płyn, który jest używany jako naturalny składnik smakowy do ciast czy innego rodzaju wypieków.

Wprowadzenie bananów do własnej diety nie jest wcale trudne, pokrojone kawałki można dodawać codziennie rano do musli, a z całych owoców można przyrządzać przepyszny smoothie, które idealnie nadają się na drugie śniadanie.

Ryzyko i środki ostrożności

Ryzyko występuje głównie u osób z chorobami serca i wiąże się ze spożywaniem potasu. Chorzy, którzy muszą zażywać leki hamujące aktywność układu współczulnego, czyli tzw. beta-blokery, powinni szczególnie uważać i pilnować ilości potasu dostarczanego dziennie organizmowi. Ryzyko występuje także u osób, które doświadczają problemów z nerkami. Jeśli nerki nie funkcjonują prawidłowo i nie są zdolne do usuwania nadmiaru potasu z organizmu, wtedy skutki spożywania zbyt dużej ilości bananów mogą być groźne.

Autor: Aleksandra Socha

Komentarze do: Banany - właściwości i korzyści zdrowotne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz