Szukaj

Antybiotyki przyczyną otyłości u dzieci?

Przepisywanie antybiotyków może sprzyjać rozwojowi wczesnej otyłości, jeśli są one stosowane w pierwszych miesiącach życia dziecka. Zabijają bakterie jelitowe odpowiedzialne za łatwiejsze przyswajania pokarmu. Podawanie antybiotyków dzieciom w wieku poniżej 6 miesięcy może w następstwie spowodować sporą nadwagę, według badań opublikowanych w International Journal of Obesity.Sądzimy zazwyczaj, że otyłość jest epidemią w głównej mierze wywołaną niezdrową dietą i brakiem aktywności fizycznej, lecz coraz częściej, jak to wynika z badań, odpowiedź nie jest aż tak jednoznaczna, powiedział współautor badań, Leonardo Trasande, z wydziału lekarskiego na Uniwersytecie w Nowym Yorku.

Mikroby obecne w naszych jelitach mogą odegrać ważną rolę w sposobie pochłaniania kalorii. Narażenie na działanie antybiotyków, zwłaszcza w młodym wieku, może zniszczyć niektóre z tych bakterii, które wpływają na przyswajanie pokarmu w naszym organizmie - a które, innymi słowy, są odpowiedzialne za utrzymanie szczupłej sylwetki.

Różnice w wadze do 3 lat


Naukowcy badali stosowanie antybiotyków u 11 532 dzieci urodzonych w Avon w Anglii w latach 1991 i 1992 roku.

W pierwszych miesiącach, skutki zażywania antybiotyków nie nie były widoczne w wadze dziecka. Jednakże w dzieciństwie ryzyko nadwagi wzrastało o 22%.

Okazało się, że dzieci narażone na działanie tych leków w pierwszych 5 miesiącach życia, były proporcjonalnie cięższe od innych dzieci.

W granicy od 10 do 20 miesiąca waga niewiele się różniła, jednak już w wieku 3 lat i 2 miesięcy różnica ta stała się bardziej wyraźna, a u dzieci leczonych antybiotykami we wczesnych latach życia zaobserwowano zwiększone ryzyko nadwagi.

Natomiast u dzieci leczonych antybiotykami po upływie piątego miesiąca obserwacje nie wykazały istotnych różnic w masie ciała w porównaniu z rówieśnikami.

Antybiotyki powodujące nadwagę

Już od dawna hodowcy wiedzieli, że antybiotyki są przydatne do produkcji większych krów przeznaczonych na sprzedaż, wskazuje Jan Blustein również z Uniwersytetu w Nowym Yorku.

Nawet jesli będziemy realizować inne badania, aby potwierdzić aktualne wyniki, nasze dotychczasowe osiągnięcia sugerują już teraz, że antybiotyki mają naprawdę istotny wpływ na przyrost masy ciała u ludzi, a zwłaszcza u dzieci, dodaje dr Jan Blustein.

Komentarze do: Antybiotyki przyczyną otyłości u dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz