Szukaj

USA: senat w Arkansas chce zakazać aborcji

Podziel się
Komentarze0

Senat stanu Arkansas zatwierdził w czwartek projekt ustawy o zakazie aborcji od momentu, gdy tętno płodu jest wykrywalne. Arkansas Human Heartbeat Protection Act wymagałoby również od kobiet, by poddawały się badaniu dopochwowemu z użyciem sondy, aby wykryć bicie serca płodu. „Gubernator Mike Beebe, konserwatywny demokrata uważa, że ustawa może naruszać prawo federalne i orzeczenia sądowe”, powiedział rzecznik Matt DeCample.Ustawa związana z tętnem płodu idzie teraz do komisji w Arkansas House, który jest kontrolowany przez Republikanów.

Aktywiści działający na rzecz prawa do aborcji stwierdzili, że ustawa jest niezgodna z konstytucją i sprzeczna z wyrokiem Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973, który obalił wiele stanowych antyaborcyjnych przepisów (sprawa Roe v. Wade).

"Najważniejsze jest to, że to kobieta, a nie politycy, powinna dokonywać świadomych decyzji, jeśli chodzi o jej własną ciążę", powiedział Murry Newbern, lobbysta na Planned Parenthood w Heartland. "Kobiety i mężczyźni z Arkansas to wiedzą, i dlatego podatnicy Arkansas chcą od ustawodawców, aby zapewniali nowe miejsca pracy w państwie i naprawili gospodarkę, a nie wydawali miliony dolarów z podatków na batalie prawne, które próbują bronić ustawy niezgodnej z konstytucją."


Orzeczenia Sądu Najwyższego USA zabrania zakazu aborcji, zanim płód zacznie pewne funkcje życiowe, czy zanim będzie zdolny do życia poza ciałem kobiety. Różne wyroki zmniejszyły pierwotny limit ustanowiony w sprawie Roe v. Wade z 28 do 24 tygodni.

W zeszłym roku, Senat w stanie Virginia zatwierdził ustawę zmuszającą kobiety do USG przed aborcją, ale pominął przepis ostro krytykowany przez obrońców praw kobiet, który wymaga bardziej nachalnego badania dopochwowego z użyciem sondy.

Teksas, Oklahoma i North Carolina wymagają, aby kobiety wysłuchały opisu słownego ultradźwięków. Prawo Arkansas nie robi tego. Ustawa nie wymaga, aby kobieta miała na piśmie jakieś dowody, jeżeli jest tętno płodu. Aborcja jest w takim przypadku poprostu nielegalna.

Prawo w Arizonie, które stawia ograniczenia i ostro zakazuje większości aborcji po 20 tygodniu ciąży, stoi obecnie przed sądem.

Również dwie inne ustawy o aborcji zostały wprowadzone w Arkansas. Jedna dotyczy publicznego finansowania aborcji w ramach reformy służby zdrowia, podpisanej przez prezydenta Baracka Obamę.

The Arkansas House Public Health Committee poparł tę ustawę w czwartek. Komitet uchwalił ustawę podobną do tej z Arizony, który zapobiega aborcji po 20 tygodniu ciąży.

Jerry Cox, prezes Family Rady Arkansas, chwalił przejście ustawy.

"To jest historyczny moment", Cox powiedział. "Był czas, kiedy wielu ustawodawców nawet nie chciało rozmawiać o życiu i aborcji. Te projekty ustaw są jednymi z najważniejszych ustaw pro-life w kraju."

Komentarze do: USA: senat w Arkansas chce zakazać aborcji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz