Szukaj

Skutki cesarskiego cięcia dla rozwoju bakterii jelitowych

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania CMAJ (Canadian Medical Assocation Journal) sugerują, że metody porodu i sposoby karmienia noworodka mogą wpływać na powstawanie bakterii jelitowych, tym samym przekładając się na zdrowie w przyszłości. Bakterie jelitowe mają duże znaczenie dla zdrowia, pomagają trawić jedzenie, stymulują rozwój systemu immunologicznego, regulują pracę organów wewnętrznych i chronią przed infekcjami.Zaburzenia mikroflory jelitowej są powiązane z szeregiem chorób, takich jak choroba zapalna jelit, alergie, astma czy nowotwory.

„Nasze badania są odpowiedzią na poważną lukę w wiedzy. Dziecięca mikroflora jelitowa jest raczej rzadkim przedmiotem badań, w efekcie czego, obecne metody leczenia (obejmujące całe szczepy bakterii) są mało wydajne”, pisze dr Anita Kozyrskyj (University of Alberta) ze współautorami.

„Nasze badania są szczególnie aktualne ze względu na ostatnią popularność mikroflory jelitowej jako 'superorganu', który odgrywa dużą rolę w kwestiach zdrowotnych, wzrastającego zainteresowania cesarskim cięciem i malejącej liczby naturalnych metod karmienia w Kanadzie", kontynuują.

Jako że mało wiemy o rozwoju mikroflory jelitowej, zespół badaczy z Kanady rozpoczął poszukiwania w celu zrozumienia jak rozwija się ona w początkach życia i jakie czynniki mogą zaburzyć ten proces.

Uwzględnili dane pochodzące od 24 zdrowych dzieci (będących częścią większego badania - Canadian Healthy Infant Longitudinal Development - CHILD). CHILD zawiera ponad 10 000 osób, w tym 3 500 dzieci z czterech stanów (Kolumbia Brytyjska, Alberta, Manitoba i Ontario) urodzonych po 2010 roku.

Próba była reprezentatywna dla populacji kanadyjskich noworodków - 25% urodzeń przez cesarskie cięcie i 42% dzieci karmionych wyłącznie piersią do 4. miesiąca.


Dla jak najlepszego zrozumienia procesów zachodzących w dziecięcym mikrobiomie jelitowym, zespół badaczy użył nowej metody - badania DNA.

Poprzednie badania tego typu były oparte na hodowlach laboratoryjnych, ale były mocno ograniczone, jako że ok. 80% mikrobów jelitowych nie może być wyhodowanych w sztucznych warunkach. Metody badawcze oparte na DNA pozwoliły na wyśledzenie praktycznie wszystkich bakterii, bez potrzeby prowadzenia hodowli laboratoryjnych.


Naukowcy odkryli, że dzieci urodzone metodą cesarskiego cięcia miały niedobór specyficznej grupy bakterii (nawet jeśli były karmione piersią), która była obecna u dzieci urodzonych naturalnie.

Dzieci karmione butelką, w porównaniu do dzieci karmionych piersią (wyłącznie lub częściowo), również wykazywały znaczące różnice w środowisku bakterii jelitowych.

„Chcemy by rodzice (i lekarze) zdali sobie sprawę, że ich decyzja w sprawie cesarskiego cięcia i karmienia piersią może wpływać na rozwój bakterii jelitowych u ich dzieci, co może mieć to wpływ na ich zdrowie przez całe życie”, mówi autorka badań, doktor Meghan Azad (University of Alberta).

„Potencjalne, długoterminowe konsekwencje decyzji dotyczącej sposobu porodu i karmienia dziecka nie mogą być lekceważone”, piszą autorzy. „Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia astmy, otyłości i cukrzycy typu 1, podczas gdy karmienie piersią może ochronić je przed tymi chorobami.”

Rozpoczynając proces badawczy jeszcze przed urodzeniem dzieci, CHILD zebrał szereg informacji o czynnikach środowiskowych takich jak zwierzęta, zanieczyszczenia powietrza, chemia domowa, dieta kobiety ciężarnej oraz wyniki w zakresie zdrowia dziecka (w tym próbki biologiczne i ocena lekarska). Naukowcy użyją tych informacji do zbadania rozwoju bakterii jelitowych i ich związków z takimi przypadłościami jak chrapanie czy alergie.

„Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie lub karmione butelką mogą być w przyszłości w grupie ryzyka wystąpienia całej gamy zaburzeń, gdyż obydwa te procedery wpływają na zmiany w mikrobiomie jelitowym u zdrowych dzieci”, pisze w komentarzu na ten temat dr Rob Knight (Howard Hughes Medical Institute Early Career Scientist), związany również z BioFrontiers Institute and Departments of Chemistry and Biochemistry and Computer Science, University of Colorado, Boulder, Colorado, United States.

„Te kwestie dotykają bezpośrednio ciężarnych kobiet i lekarzy i powinny być wzięte pod uwagę podczas wyboru metod takich jak cesarskie cięcie", twierdzą autorzy.

Komentarze do: Skutki cesarskiego cięcia dla rozwoju bakterii jelitowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz