Szukaj

Rosnąca popularność domowych porodów

Podziel się
Komentarze0

W branżowej prasie pojawiła się niedawno konkluzja, że wszystkie kraje powinny rozważyć wprowadzenie usług służb wykwalifikowanych w przyjmowaniu porodów domowych, a także powinny zapewniać dostęp do informacji na ten temat.Jak na przekór, w wielu państwach nadal powszechne jest przekonanie, że najbezpieczniejszą opcją dla ciężarnej jest poród w szpitalu - jednak prowadzone obserwacje pokazują, że dzięki lepszej jakości i „okolicznościom”, rozwiązanie w domu może być tak samo bezpieczne jak w szpitalu, a co więcej, odbywa się ono bez niepotrzebnych interwencji i z mniejszymi komplikacjami.

Jak mówi Ole Olsen z Uniwersytetu Kopenhaskiego: „Jeśli domowe porody stają się atrakcyjną i bezpieczną możliwością dla wielu ciężarnych, to powinny się one stać częścią usług świadczonych przez opiekę zdrowotną. W niektórych duńskich regionach istnieją już od kilku lat dobrze zorganizowane służby. Niestety nie dzieje się tak na całym świecie”.

Zobacz również:Przeprowadzone eksperymenty wykazują, że nie istnieje argument przemawiający bezwzględnie za porodem domowym lub tym w szpitalu - przynajmniej w przypadku, kiedy ten pierwszy jest asystowany przez doświadczoną położną dysponującą medycznym zapleczem, jeśli byłoby konieczne natychmiastowe przeniesienie do szpitala.

Poród domowy niesie ze sobą zmniejszenie ryzyka niepożądanych interwencji medycznych o 20-60 procent, a także o 10-30 procent mniej komplikacji poporodowych.

“Cierpliwość jest niezwykle istotna, jeśli kobieta chce urodzić w czasie, kiedy akcja rozpoczyna się samoczynnie” - mówi Jette Aaroe Clausen. „Na szczęście, w domu pokusa zbędnego ingerowania jest zredukowana do minimum. Interwencje medyczne w czasie porodów są czymś zwyczajnym w wielu krajach, jednak rośnie zainteresowanie tym tematem i troska o ciężarne, ponieważ niepotrzebne zabiegi i czynności lekarzy mogą przynosić negatywne dla pacjentek skutki”.

Kwestia porodów jest tak ważna, że wypowiedział się w tej sprawie nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Orzeczenie dla jednej z prowadzonych spraw brzmiało: „Prawo do poszanowania życia prywatnego obejmuje prawo wyboru okoliczności narodzin".

Istotne jest, żeby decyzja o tym, jak przyjdzie na świat nowy człowiek, podejmowana była i na bazie względów etycznych, i rzetelnych obserwacji medycznych.

Komentarze do: Rosnąca popularność domowych porodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz