Szukaj

Połóg

Podziel się
Komentarze3

Pológ to obejmujący 6 tygodni po poro­dzie okres, w którym następuje powrót organizmu do stanu sprzed ciąży. W tym czasie cofają się prawie wszystkie zmiany, które zaszty w Twoim organizmie w czasie ciąży i porodu. Następuje gojenie obrażeń porodowych, np. pęknięć szyjki macicy, gojenie krocza. W pierwszym tygodniu Twoje samopoczucie będzie zależało od rodzaju porodu, jaki przebyłaś.Zmęczenie
Odczuwanie zmęczenia zależy od czasu trwania porodu oraz od indywidualnej reakcji na ból i stres porodowy. Pamiętaj, że wykonataś ciężką pracę i zasłużyłaś na odpoczynek. Kilka godzin snu z pew­nością dobrze Ci zrobi, ale warto, abyś wcześniej wzięta kąpiel pod prysznicem, zmieniła bieliznę. Z pewnością pomogą Ci mąż lub położna.

Wydzielina z dróg rodnych
Po porodzie pojawi się wydzielina z dróg rodnych, zwana odchodami, która zawie­ra resztki zmienionej w ciąży błony śluzowej macicy wraz z krwią z jamy maci­cy oraz treścią śluzową i surowiczą. Obecność odchodów spowodowana jest gojeniem się ran powstałych w cią­ży i w czasie porodu w macicy. Odcho­dy początkowo są krwiste (2-3 dni), następnie stają się brunatnoczerwone, brunatnożótte i surowicze. Po kilkunastu dniach zmieniają się na śluzowe i w 5.-6. tygodniu po porodzie zanikają.


Bóle w dole brzucha
Bóle w dole brzucha spowodowane są skurczami macicy, które świadczą o zwi­janiu się mięśnia macicy. Nasilają się one podczas karmienia piersią, ponieważ wtedy z przysadki mózgowej uwalnia się oksytocyna. Wpływa ona na wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych, a także - jak wiesz - wywołuje skurcze macicy. Zwijanie macicy, czyli inwolucja, koń­czy się około 6. tygodnia po porodzie. Skurcze macicy tylko w pierwszych kilku dniach są bolesne. Są one silniej odczu­wane przez kobiety, u których mięsień macicy jest bardziej rozciągnięty, np. po przebytych porodach lub po ciąży bliźniaczej.

Jeżeli jednak ból jest dokuczliwy, możesz używać łagodnych środków przeciwbólo­wych 2-3 razy dzien­nie.

Bolesność w okolicy rany
Odczuwać też będziesz bolesność w okolicy rany (krocza - po porodzie drogami natury, powłok brzusznych po cięciu cesarskim), uczucie drętwie­nia, trudności przy siedzeniu i chodze­niu, ogólną bolesność okolicy krocza i okolicy ogonowej. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują kil­ka dni po porodzie. Jeżeli nie mijają lub wręcz nasilają się, powiedz o tym swo­jemu lekarzowi, bo może to być objaw nieprawidłowego gojenia się rany.


Podpaski powinny być bezwzględnie czy­ste i zmieniane w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Po każdym oddaniu moczu i stolca, krocze, srom i okolica odbytu powinny być umyte ruchem od przodu do tyłu, osuszone, a rana dodatkowo może być przemyta płynem odkażającym. Nasilone bóle łagodzi zwykle zastoso­wanie okładu z płynem Burowa lub cie­pły kompres. Unikaj zbyt długiego sta­nia i siedzenia, aby nie obciążać zbytnio tej okolicy. Przy znacznym nasileniu dolegliwości można stosować łagodne środki prze­ciwbólowe.

Trudności w oddawaniu moczu lub zaparcia
Trudności w oddawaniu moczu lub zapar­cia - zwykle spowodowane rozciągnię­ciem i przejściowym zwiotczeniem mięśni w okolicy dna miednicy po poro­dzie - ustępują po 1-2 dniach. W ich przezwyciężeniu pomoże Ci aktywność ruchowa tuż po porodzie i gimnastyka. Jeżeli przez kilka dni nie ma wypróżnie­nia, można zastosować łagodny środek przeczyszczający, zwykle w czopku doodbytniczym.


Przekrwienie w okolicy oczu
Przekrwienie w okolicy oczu, czasami wybroczyny na spojówkach spowodo­wane są silnym parciem w trakcie poro­du i zazwyczaj nie są objawem niepo­kojącym. Stosowanie kilkuminutowych chłod­nych kompresów kilka razy dziennie oraz noszenie przyciemnionych okula­rów przyspiesza wchłanianie się wyna-czynionej krwi. Znikają one po kilku dniach. Jeżeli powiększają się - należy skontaktować się z lekarzem. Objaw ten może świadczyć o nadmiernej kruchości naczyń.

Nadmierne pocenie się ciała
Nadmierne pocenie się całego ciała w pierwszych dniach po porodzie jest objawem zmęczenia porodowego oraz zmieniającego się stanu hormonalnego. W ten sposób usuwane są także płyny nagromadzone przez Twój organizm w czasie ciąży.

Bolesność i obrzęk piersi

Bolesność i obrzęk piersi spowodowa­ne wydzielaniem się pokarmu występują zwykle w 3. i 4. dobie po porodzie. Syste­matyczne przystawianie dziecka do pier­si i właściwe ich opróżnianie zmniejszą te dolegliwości.

Przy zastoju pokarmu czasami koniecz­ne jest mechaniczne odciągnięcie pokar­mu ściągaczką lub ręką, po zastoso­waniu okładów na przemian zimnych i rozgrzewających. Bardzo pomocne są także okłady z liści świeżej białej kapusty.

Nawet gorączka nie jest przeciwwska­zaniem do karmienia piersią. Jeżeli dziec­ko nie wyssie wszystkiego mleka, należy ściągnąć pozostały pokarm. Gdy po opróżnieniu piersi utrzymuje się wysoka temperatura, skontaktuj się z lekarzem. Czasami wytwarza si stan zapalny w sutkach i wtedy, aby uniknąć powstania ropni, trzeba zastosować antybiotyk.

Niekiedy pojawia się bolesność broda­wek sutkowych, a nawet ich pękanie, szczególnie u kobiet z delikatną skórą. Zwykle tego typu objawy występują przy nieprawidłowym przystawianiu dziecka do piersi. Zwróć uwagę na to, czy Twoje dziec­ko przy karmieniu właściwie chwyta brodawkę sutkową, czy usta dziecka obej­mują ją wraz z otoczką. Pamiętaj, aby zmieniać pozycję w czasie karmienia tak, aby brodawka wraz z otoczką były uciskane w różnych płasz­czyznach. Ważne jest, by brodawki sut­kowe jak najszybciej wygoity się. Można na kilka godzin wstrzymać karmienie tą piersią, w której jest popękana brodaw­ka i przyspieszyć jej gojenie poprzez smarowanie jej kroplami pokarmu kilka razy dziennie i suszenie. Spróbuj także dwa, trzy razy dziennie posmarować bro­dawkę sutkową oczyszczoną lanoliną lub maścią z witaminami A i D.

Komentarze do: Połóg (3)

Blondyneczka
Blondyneczka 18-06-2008 21:24

połóg

1

Mam pytanie dzisiaj mam 32dzień połogu cc i mam plamienia.Czy wszystko jest ze mną w porządku.bo barzdo się boje?Co to moze oznaczać?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
sylek
sylek 21-02-2008 12:50

Połóg

2

Mam pytanie dzisiaj mam 32 dzien po cc, polog przechodzilam ok ale od wczoraj mam drobne krwawienia, nic mnie nie boli tylko sie troche martwie,bo juz mialam jasna wydzieline!czy cos jest nie tak ze znowu krwawie???... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze