Szukaj

Poród i pierwsze chwile z noworodkiem

Podziel się
Komentarze0

Kiedy dziewiąty miesiąc dobiega końca – a czasem nawet i znacznie wcześniej – kobieta zaczyna zastanawiać się co czeka ją w szpitalu. Wizja porodu jest zwykle przerażająca, a pierwsze chwile z dzieckiem, które spędziło w brzuchu matki ostatnie miesiące są czymś egzotycznym. Z jednej strony duża ilość informacji o tym jak przebiega poród jest wskazana, a z drugiej natłok informacji dezorientuje przyszłą mamę.

Poród i pierwsze chwile z noworodkiem

W okołoporodowym zamieszaniu często zapomina się o tym, że to pierwsze chwile – pierwsza godzina – po narodzinach dziecka jest najważniejszą chwilą, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę. Noworodek potrzebuje bliskości mamy. Pierwszy, bezpośredni kontakt matki z dzieckiem jest bardzo istotny przy budowaniu relacji między nimi.

Pierwsze karmienie

O zaletach pierwszego kontaktu matki z dzieckiem wiadomo nie od dziś. O tym, czy karmienie piersią będzie przebiegało prawidłowo decyduje pierwsze karmienie, które odbywa się w pierwszej godzinie po porodzie. Wczesne karmienie wzmacnia odruch ssania u malucha i wyzwala laktację u matki. Ma to właściwości ochronne przed infekcjami pokarmowymi, gdyż już odrobina siary sprawia, że mikroflora jelit noworodka jest zasiedlana przez pożyteczne bakterie.

Bezpośredni kontakt – skóra przy skórze – to także wymiana bakterii zamieszkujących na ciele matki ze skórą dziecka. Są one w stanie  dać odporność na zakażenia.

Więź matki i dziecka

Z badań wynika, że pierwszy kontakt matki z dzieckiem znacząco wpływa na dalszy rozwój noworodka i przekłada się na sposób funkcjonowania w przyszłości. Jest to moment, w którym rodzi się tak zwane przywiązanie. Matka i dziecko wykazują wtedy maksymalną wrażliwość i potrzebują zaspokojenia wzajemnych potrzeb. Jest to faza chłonności. Przywiązanie uznaje się za najważniejszy czynnik rozwoju. Sprzyja ono rozwojowi emocjonalnemu i daje początek pozytywnym relacjom społecznym w przyszłości. Bliska więź wpływa dodatnio na strukturę i budowę mózgu dziecka.


Zapach mamy


Pierwszy kontakt matki z dzieckiem to także chwila, w której noworodek rozpoznaje mamę. Czuje jej zapach i tym samym nabiera zdolności do rozpoznawania matki. Mimo słabego wzroku, maluch ma bardzo czujny nos i jest w stanie zapamiętać i rozpoznać zapach mamy już w kilka dni po porodzie. Badania dowiodły, że dzieci, które oswoiły się z zapachem mamy już od pierwszych chwil, nie sprawiały problemów przy karmieniu piersią.


Odbieranie emocji


Wystarczy jedna krótka chwila, aby dziecko utrwaliło sobie wzorzec świata poprzez kontakt z mamą. Noworodek reaguje na wszystkie emocje jakie towarzyszą matce. Jeśli czuje ono bezwzględną miłość – odwdzięcza się tym samym. Jest spokojne, mniej płacze, więcej śpi. Dobrze to rokuje na przyszłość – wpływa to na radzenie sobie z emocjami, budowanie więzi i radzenia sobie ze światem.

Huśtawki nastrojów

Kobiety po porodzie mogą mieć wahania nastrojów. Nie jest to nic poważnego, odpowiedzialne za to są hormony w organizmie matki. Istotne jest aby mieć świadomość, że wahania nastroju mogą wystąpić w kilku pierwszych dniach po porodzie, a czasem mogą potrwać i dłużej. Bardzo pomocne jest wsparcie bliskich i partnera. Z czasem, kiedy wahania nastrojów ustępują, więź z dzieckiem wzmacnia się. W przypadku, kiedy pojawia się niechęć do dziecka i same pesymistyczne myśli na temat wspólnej przyszłości – matma powinna udać się po pomoc do położnej lub psychologa. Istnieje szansa pojawienia się depresji poporodowej. Macierzyństwo to czas pełen wyzwań i wyrzeczeń. Nie obejdzie się bez zmęczenia i wycieńczenia organizmu, ale to także najlepszy czas w życiu kobiety. Pełen bezwarunkowej miłości, oddania i radości.

Jeśli zaraz po porodzie matka i dziecko zostają rozdzieleni, nie oznacza to, że kontakt i głęboka więź nie zostaną zawiązane. Niezwykła więź między rodzicami i dzieckiem kształtuje się przez pierwsze miesiące życia malucha. Dlatego, nawet pary, które adoptują dziecko są w stanie pokochać je tak samo mocno jak biologiczni rodzice i są tak samo świadomi swojego rodzicielstwa.

Autor:

Natalia Ul

Komentarze do: Poród i pierwsze chwile z noworodkiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz