Szukaj

Co zabrać do szpitala na poród?

Podziel się
Komentarze0

Aby mieć dopięte wszystko na ostatni guzik i aby nie przeoczyć najistotniejszych rzeczy, najlepiej juz na kilka tygodni przed porodem skompletować wszystko, co może się przydać w szpitalu: wyprawkę dla siebie, wyprawkę dla noworodka oraz wszelkie potrzebne dokumenty, a także rzeczy dla towarzyszącego partnera. Skąd taki zapas czasu? Ponieważ termin porodu nigdy nie jest datą pewną.



Termin porodu wyznacza się w przybliżeniu, z pewnym marginesem błędu, więc lepiej być przygotowanym na wszystko, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia i pakowania na ostatnią chwilę, bo wtedy właśnie można przeoczyć najważniejsze, niezbędne rzeczy. Oczywiście, dużo też zależy od charakteru i indywidualnych predyspozycji przyszłych rodziców. Są kobiety, które nie będą mogły oka zmrużyć, nie mając gotowej wyprawki już w pierwszym miesiącu ciąży, są też i takie, które stoicko podchodzą do sprawy i zaczynają się pakować „dopiero” w 36 tygodniu ciąży. Istnieją partnerzy, którzy spanikowani stracą głowę, są też i tacy, którzy właśnie w kulminacyjnym momencie nie zawiodą.

Co należy wziąć pod uwagę kompletując wyprawkę?


Na pewno wymagania wybranego szpitala – w różnych placówkach panują różne zasady. Z dokumentów na pewno się przyda: dowód osobisty, aktualna legitymacja ubezpieczeniowa, dowód opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, karta ciąży, aktualne wyniki badań. Wyniki badań muszą obejmować: ostatnie badania morfologii krwi, badanie moczu, wynik USG po 36 tygodniu ciąży, badanie na kiłę wykonane na początku i na końcu ciąży, badanie HBs na żółtaczkę zakaźną B, oznaczenie grupy krwi i Rh (wymaga się oryginalnego wyniku), wynik badań posiewu z przedsionka pochwy i odbytu na obecność bakterii Streptoccocus agalactiae. Jeśli ciąża jest zagrożona, należy wziąć wszystkie badania na ten temat. Kobiety jeszcze uczące się muszą mieć ze sobą ważną legitymację studencką lub uczniowską. Co ważne, studentka ma prawo do świadczeń do czterech miesięcy po ukończeniu studiów. Kobieta bezrobotna musi mieć ze sobą zaświadczenie o płaceniu składek zdrowotnych (z Urzędu Pracy lub Ośrodka Pomocy Społecznej). Niezbędny jest także numer NIP pracodawcy lub własny numer NIP, jeśli jest to przypadek prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli rodzice zdecydowali się na poród rodzinny, może się zdarzyć, że szpital będzie od nich wymagał zaświadczenia o uczęszczaniu na zajęcia w szkole rodzenia i ukończenia kursu. Ważne jest, aby wszystkie dokumenty znajdowały się w jednym miejscu, najlepiej pod ręką, aby łatwo je było znaleźć w chwili wyjścia do szpitala, ponieważ dokumenty te są potrzebne już na izbie przyjęć. Na izbie przyjęć dokonuje się wstępnego wywiadu, w celu oceny stanu ogólnego i położniczego, a dokumenty i badania z przebiegu całej ciąży znacznie ułatwiają pracę lekarzom i pielęgniarkom, a także położnym.


Ubrania i akcesoria do higieny


Z ubrań na pewno się przyda: koszula nocna, najlepiej od razu kilka sztuk - choć niektóre szpitale dostarczają własne koszule nocne - także bielizna osobista, duży biustonosz, jednorazowe majtki, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic – najlepiej gumowe, aby nie zarazić się grzybicą, piżamę wziąć najlepiej rozpinaną lub z rozcięciem (przyda się do karmienia), niezbędne może się okazać ubranie do porodu, czyli jakaś stara, niepotrzebna już koszulka. Podczas porodu może się przydać gumowy krążek lub koło do nauki pływania, które kładziemy pod pośladki, aby zmniejszyć ból. Trzeba także pomyśleć o ubraniu, w którym będzie się wracać do domu, a także o toalecie codziennej i potrzebnych do niej przyborach. Trzeba mieć własną szczotkę i grzebień, a także szampon do włosów, szczoteczkę i pastę do zębów, łagodne mydło, przyda się także lusterko oraz jednorazowe pieluchy (nie pieluchomajtki), duże podpaski na wypadek dużych krwawień, wkładki laktacyjne, aby uniknąć zabrudzenia ubrania wyciekającym pokarmem, także własne ręczniki, krem, bezzapachowy dezodorant oraz płyn do higieny intymnej i inne środki do pielęgnacji krocza po porodzie: ręczniki jednorazowe do osuszania krocza, preparaty wspomagające gojenie się krocza po nacięciu, szare mydło, żel do higieny intymnej. Przyda się także własny talerz, kubek, sztućce i woda niegazowana, jakaś gazeta czy ciekawa książka, a także ulubione przekąski. Telefon komórkowy, też może się przydać, żeby utrzymywać kontakt ze światem, ale komórki  na terenie wielu szpitali są zabronione, gdyż urządzenia te mogą zakłócać pracę aparatury medycznej, dlatego warto zapytać wcześniej personel, jakie są  zasady w wybranej placówce. Ojcu dziecka przydadzą się na pewno: wygodne buty lub po prostu kapcie oraz ubranie na zmianę, a także coś do jedzenia, gdyż nie zawsze w szpitalach jedzenie na stołówkach jest dobre, a poród czasami trwa przecież bardzo długo. Mogą się więc przydać także przybory do golenia, mycia zębów i papier toaletowy. Ojciec też musi się czuć komfortowo, żeby jak najlepiej pomóc rodzącej kobiecie. Nie wolno ominąć takiej istotnej kwestii jak to, że chociaż poród może być krótki, kilkugodzinny, to jednak całe to wydarzenie dla rodziców to 3-4 dni pobytu w szpitalu, zarówno dla kobiety, która dochodzi do siebie po porodzie, jaki i dla ojca, który służy pomocą, tak jak może. Biorąc pod uwagę to, a także fakt, że w ostatecznym rozrachunku bardzo mało rzeczy, które zostały spakowane, mogą się tak naprawdę przydać, oraz fakt, że szpitalne szafki nie mają rozmiarów szafy gdańskiej, selekcja niezbędnych rzeczy musi być naprawdę staranna i rozważna. Może się bowiem zdarzyć, że potrzeby noworodka i kobiety po porodzie są naprawdę duże, a zostały spakowane także rzeczy zbędne, kosztem rzeczy uznanych za mało ważne. Nie należy zapominać też, że przecież odwiedzający przyjaciele, znajomi i bliscy zawsze mogą przynieść to, czego brakuje.

Komentarze do: Co zabrać do szpitala na poród?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz