Szukaj

Mit obalony: wkładka wewnątrzmaciczna nie szkodzi nastolatkom

Podziel się
Komentarze0

Wyniki najnowszych badań dowodzą, że współczynnik komplikacji będących następstwem stosowania wkładki domacicznej u nastolatek wcale nie jest wyższy niż ten obliczony dla dorosłych kobiet. Wnioski, do jakich doszli naukowcy z wydziału medycznego uniwersytetu w Teksasie, świadczą o tym, że wkładki wewnątrzmaciczne są tak samo bezpieczne dla nastolatek, włącznie z tymi, które nigdy nie rodziły, jak dla dojrzałych kobiet.Wyniki badań opublikowanych w majowym wydaniu czasopisma Obstetrics & Gynecology obalają teorię, w którą wierzono od lat 70, kiedy to wycofano ze sprzedaży szkodliwe wkładki domaciczne. Badania te umożliwiają teraz wielu kobietom, i nastolatkom również, korzystanie z bardzo efektywnego i długotrwałego środka antykoncepcyjnego.

Współczesne wkładki wewnątrzmaciczne różnią się od tych stosowanych dekady temu, a ich  zła sława jest bezpodstawna. Ten środek antykoncepcyjny jest bezpieczny, wydajny i nie sprawia problemów przez długie lata.

Pomimo konieczności przeprowadzenia dalszych badań, wyniki tych ostatnich pokazują, że wkładki domaciczne powinny być traktowane przez nastolatki jako sposób na zapobieganie niechcianej ciąży.

Aby zweryfikować współczynniki komplikacji i zawodności tego typu antykoncepcji, naukowcy wykorzystali dane na temat roszczeń z tytułu ubezpieczenia osobistego, zgłoszonych przez 90 000 kobiet-użytkowniczek wkładek w wieku od 15 do 44 lat.


Wyniki zostały sklasyfikowane według wieku i rodzaju stosowanej wkładki (zwykłej lub hormonalnej). Naukowców zwłaszcza interesowało czy nastolatki stosujące wkładki domaciczne są bardziej narażone na bolesne miesiączki, ich brak lub nieplanowaną ciążę pomimo stosowania wkładki.

Najważniejszym odkryciem jest fakt, że poważne komplikacje będące następstwem stosowania wkładek wewnątrzmacicznych, takie jak ciąża pozamaciczna czy zapalenie jajowodów, wystąpiły u mniej niż 1% kobiet, niezależnie od ich wieku. Ponadto okazało się, że wkładki hormonalne powodują mniej komplikacji niż spirale.

Ten rodzaj antykoncepcji bardzo ewoluował od lat 70, kiedy to powszechnie stosowana wkładka Dalkon Shield wywoływała poważne efekty uboczne, takie jak zakażenia bakteryjne, poronienia związane z infekcjami macicy czy nawet śmierć.

Ogólna zła sława wkładek domacicznych utrzymywała się w środowisku lekarskim i wśród pacjentek. Ten środek antykoncepcyjny jest polecany przez American College of Obstetricians and Gynecologists, jednak ze względu na komplikacje, zwłaszcza ryzyko bezpłodności w następstwie zapalenia miednicy, liczni lekarze pozostają przeciwni przepisywaniu go nastolatkom.

- Wkładki domaciczne są  komfortowym środkiem antykoncepcyjnym, gdyż nie trzeba pamiętać o regularnym zażywaniu tabletek każdego dnia. Coraz łatwiejszy dostęp młodych kobiet do tego skutecznego środka antykoncepcyjnego może mieć znaczący wpływ na ograniczenie ilości nieplanowanych ciąż - podsumowują autorzy badania.

Komentarze do: Mit obalony: wkładka wewnątrzmaciczna nie szkodzi nastolatkom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz