Szukaj

Kobiety po 40 w dalszym ciągu potrzebują skutecznej antykoncepcji

Podziel się
Komentarze0

Kobiety po 40 roku życia mniej dbają o zapobieganie ciąży, ponieważ uważają, że ryzyko w tym wieku jest już niskie, albo że tego typu kontrola powoduje problemy zdrowotne. Ale najnowsza analiza naukowców z Women & Infant Hospital of Rhode Island pokazuje, że nawet w okresie perimenopauzy lepiej zadbać o skuteczną antykoncepcję, aby uniknąć niechcianej ciąży.Dr Rebecca H. Allen z Women & Infant Hospital of Rhode Island mówi: - Mimo spadku płodności, kobiety powyżej 40 roku życia w dalszym ciągu potrzebują skutecznej antykoncepcji, jeżeli chcą uniknąć ciąży. W dodatku, korzyści z takiej kontroli przeważają nad zagrożeniami, nawet u kobiet z grupy ryzyka.

Badania ukazały się w Canadian Medical Association Journal.

- Naszym celem jest poinformowanie kobiet oraz pomoc lekarzom w doborze najlepszych metod antykoncepcyjnych dla ich pacjentek – kontynuuje dr Allen. – Nawet jeżeli kobiety wcześniej używały jakiejś konkretnej metody, może okazać się, że inna jest lepsza z powodu innego stanu zdrowia w perimenopauzie.


Dlatego warto wybrać się do lekarza, aby z nim przedyskutować tę kwestię.

Antykoncepcja powinna być stosowana, dopóki kobieta nie będzie pewna, że przeszła przez menopauzę. Menopauzę można stwierdzić u kobiety w wieku 50 lat i więcej, która nie ma cyklu menstruacyjnego od roku.

Dr Allen dodaje: - Antykoncepcja poza tym, że chroni przed niechcianą ciążą, może też przynieść ulgę w niektórych perimenopauzalnych objawach. Na przykład, doustne pigułki z estrogenem pozwalają zatrzymać ciężkie miesięczne krwawienia oraz uśmierzyć napady gorąca i nocne poty. Kombinowana doustna antykoncepcja z kolei obniża ryzyko zachorowania na raka endometrium aż o 50%, jak wykazały dwa ostatnie badania.

Komentarze do: Kobiety po 40 w dalszym ciągu potrzebują skutecznej antykoncepcji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz